Paraolimpijczycy złożyli ślubowanie przed wylotem do Tokio: "Inspirujecie ludzi poszukujących. Nie tylko tych z niepełnosprawnościami"

Hubert Zdankiewicz
Hubert Zdankiewicz
Ceremonia wręczenia nominacji do Reprezentacji Polski na XVI Letnie Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio odbyła się w Ogrodach Pałacu Prezydenckiego
Ceremonia wręczenia nominacji do Reprezentacji Polski na XVI Letnie Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio odbyła się w Ogrodach Pałacu Prezydenckiego fot. adam jankowski / polska press
- Nie zagrało nam Mazurka Dąbrowskiego, ale potraktujmy to jako dobry omen. Zagrają Wam w Tokio - pożegnał odlatujących we wtorek do Japonii polskich sportowców prezydent Andrzej Duda. W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim odbyła się ceremonia wręczenia nominacji na XVI Letnie Igrzyska Paraolimpijskie.

Nie zagrało dosłownie, bo początek ceremonii, umiejscowionej malowniczo w Ogrodach Pałacu Prezydenckiego, rozpoczął się od małego organizacyjnego zgrzytu. Miała rozpocząć się właśnie od odegrania polskiego hymnu, ale z głośników nie popłynęła muzyka. Sytuację uratował prezydent Duda, intonując pieśń a cappella. Po krótkiej chwili przyłączyli się do niego wszyscy zebrani.

Później żadnych problemów już na szczęście nie było. Nie licząc może słońca, które mocno dawało się we znaki uczestnikom ceremonii. - To forma aklimatyzacji, bo w Tokio też jest gorąco. Wiem, bo już tam byłem - żartował prezydent. - Życzę wam wszystkim powrotu z bagażem cięższym, niż w tamtą stronę. Cięższym o medale. Wy paraolimpijczycy dodajecie otuchy wszystkim tym, którzy mają podobne problemy. Dzięki wam odnajdują na nowo sens życia. Wierzę, że będą to dla państwa igrzyska pełne sukcesów - dodał, już poważnie.

Paraolimpijskie nominacje wręczał wraz z małżonką, Agatą Kornhauser-Dudą. Ślubowanie w imieniu swoim i wszystkich obecnych sportowców (część naszej reprezentacji do Tokio odleciała już w niedzielę), złożyła pływaczka, srebrna medalistka z Londynu (2012) i brązowa z Rio de Janeiro (2016 rok), Oliwia Jabłońska. W uroczystości wzięli ponadto udział m.in. wicepremier i minister sportu Piotr Gliński, a także ambasador Japonii Miyajima Akio.

- Te igrzyska będą symbolem solidarności ludzi na świecie, bo to właśnie wy reprezentujecie takie cnoty, jak odwaga, determinacja, inspiracja. Uosabiacie hasło, że niemożliwe nie istnieje - podkreślał ten ostatni.

- Jesteście świadectwem ludzi poszukujących. Nie tylko tych z niepełnosprawnościami. - wtórował mu wicepremier.

- Czas odbierania nominacji to czas, kiedy czujemy, że te igrzyska są już na wyciągnięcie ręki - mówił prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga. Nawiązał również do udanych występów naszych sportowców w poprzednich igrzyskach. W Londynie polska reprezentacja zdobyła w sumie 36 medali, a cztery lata później w Rio de Janeiro 39. Dało to odpowiednio 9. i 10. miejsce w klasyfikacji medalowej.

Zdaniem Szeligi powtórzenie tych osiągnięć będzie trudne, ze względu na organizacyjne zamieszanie, związane z pandemią koronawirusa. Odwołano wiele zaplanowanych przed paraigrzyskami imprez, co utrudniło sportowcom przygotowani. Długo nie było nawet wiadomo czy impreza w ogóle się odbędzie. - Spodziewam się w związku z tym wielu niespodzianek, ale to może być też szansa dla naszych reprezentantów. Na to liczę - podkreślał.

W dotychczasowej historii startów w letnich igrzyskach paraolimpijskich (począwszy od 1972 roku), Polacy wywalczyli łącznie 729 medali (262 złotych, 259 srebrnych, 208 brązowych).

Paraigrzyska, podobnie jak rozgrywane wcześniej w Tokio igrzyska, rozgrywane będą bez udziału kibiców. Uczestników obowiązywać będą te same obostrzenia i reguły.

Polska wysyła do stolicy Japonii 89 sportowców, którzy rywalizować będą w 12 dyscyplinach. Podczas ceremonii otwarcia polską flagę nieść będzie dwoje chorążych, multimedalistów paraolimpijskich: lekkoatleta Maciej Lepiato i pływaczka Joanna Mendak.

XXXII Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio potrwają od 24 sierpnia do 5 września. Transmisje (w sumie ponad 100 godzin) będzie można śledzić w Telewizja Polskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomeczowe wypowiedzi po meczu Włókniarz - Sparta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl