Spis treści
Politycy PiS i Lewicy powołali ruch społeczny „Tak dla Rozwoju”
Paulina Matysiak i Marcin Horała współpracują już w ramach Parlamentarnego Zespołu „Tak dla rozwoju. CPK - Atom – Porty”. Poseł PiS jest jego przewodniczącym, a posłanka Lewicy – wiceprzewodniczącą. Marcin Horała był w rządzie PiS pełnomocnikiem rządu ds. CPK. Paulina Matysiak od początku popierała projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego.
„Tak dla Rozwoju” - jaki jest cel?
Marcin Horała pytany przez i.pl o współpracę z Pauliną Matysiak z Lewicy, odpowiedział, że „»Tak dla Rozwoju« to propozycja dla wszystkich Polaków”. – Jest bardzo wiele spraw, w których się kłócimy i będziemy kłócić, w których się nie dogadamy. One wynikają z aksjologii wyznawanych wartości. Ale jest też obszar spraw ważnych dla rozwoju naszego kraju, na którym korzystają wszyscy – niezależnie od tego, czy ktoś jest bliżej kościoła, czy LGBT – to i tak będzie korzystał na tym, że może podróżować po Polsce i po świecie, że polskie firmy mogą się rozwijać, że Polska jest – krótko mówiąc – stabilnym, bezpiecznym, nowoczesnym, rozwiniętym krajem – tłumaczył.
Mówiąc o „Tak dla Rozwoju” polityk PiS powiedział, że „możemy – szanując swoje różnice poglądów i absolutnie ich nie przekreślając, pozostając w różnych partiach, pozostając zwolennikami innych ideologii – odrobinkę jakiś spraw wybrać, w których możemy się dogadać i przy których możemy wspólnie pracować”.
Pytany o pomysł na ruch „Tak dla Rozwoju” powiedział, że ruchy społeczne mają to do siebie, że są społeczne. i. Jaki wy macie pomysłu na ten ruch? Bo inicjuje jecie i co będziecie? Nie wiem ludzi wpraszać. – Siłą rzeczy nie projektuje się go z pozycji lidera, który powie od A do Z ludziom, co mają robić. Chcemy najpierw zebrać maksymalnie dużo kontaktów i maksymalnie dużo ludzi, a potem podejmować różne inicjatywy wspierające rozwojowe projekty – mówił.
– Na przykład pierwszy z brzegu – to trwające zbiórka podpisów przez stowarzyszenie „Tak dla CPK” nad ustawą dla CPK. Niewątpliwie, będziemy chcieli ją wesprzeć i się również w nią zaangażować, żeby pomóc przy zbieraniu podpisów. Później będą kolejne inicjatywy, które będą budowały poparcie. W modelu zupełnie idealnym, choć pewnie nierealnym, na końcu politycy wszystkich opcji i wszystkich partii się zapiszą do ruchu „Tak dla Rozwoju” i będzie go można w związku z tym rozwiązać, ponieważ nie będzie tematu i nie będzie dyskusji w tym obszarze, bo już wszyscy będą ważne dla rozwoju Polski sprawy popierać – wyjaśnił.
Paulina Matysiak zawieszona przez klub Lewicy
Informacja o podjęciu współpracy przez Paulinę Matysiak z posłem Horałą nie spodobała się wielu politykom Lewicy oraz koalicji rządzącej.
W pierwszej kolejności głos zabrała partia Razem, która odcięła się od jej inicjatywy.
„Założenie stowarzyszenia z panem Horałą to prywatna inicjatywa Pauliny Matysiak, podjęta wbrew woli władz Razem. Partia Razem odcina się od tego przedsięwzięcia. Władze partii nie zostały poinformowane o dzisiejszym wspólnym wystąpieniu z panem Horałą. W związku z działaniem, które oceniamy jako szkodliwe dla partii, zarząd partii kieruje wniosek do partyjnego sądu koleżeńskiego o wszczęcie procedury dyscyplinarnej” – napisano w komunikacie.
To nie koniec. Jak poinformowała szefowa klubu Nowej Lewicy Anna Maria Żukowska, złożyła ona wniosek o zawieszenie posłanki w prawach członka.
„Jako przewodnicząca Klubu Parlamentarnego Lewicy złożyłam wniosek o zawieszenie na 3 miesiące posłanki Pauliny Matysiak w prawach członkini Klubu za działanie niezgodne z interesem Klubu. Prezydium Klubu podjęło właśnie decyzję o jej zawieszeniu” – napisała na X.
Potwierdził to także współprzewodniczący Lewicy Włodzimierz Czarzasty.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!