Jak piją Polacy?
Alkoholizm w Polsce dotyka od 700 do 900 tysięcy osób. Nie jest to jednak równoznaczne z nadużywaniem alkoholu - ponadprogramową ilość wypija już więcej, niż 2 miliony Polaków.
Średnie spożycie roczne naszych rodaków wynosi 11,7 litra czystego alkoholu. Średnia europejska to 11,3 litra - wypijamy więc tylko odrobinę więcej, niż przeciętny Europejczyk. Zdecydowanie wyprzedzają nas choćby nasi bliscy sąsiedzi - Czesi i Litwini.
Według statystyk, najchętniej pijemy kolejno:
- piwo
- wino
- wódkę
Raczej nie raczymy się trunkami w barach i restauracjach - większość Polaków pije w domach.
Uzależnienie od alkoholu - objawy i etapy
Pierwsze objawy uzależnienia od alkoholu mogą niełatwe do zauważenia. Mogą być nie do odróżnienia od zwykłego, okazjonalnego spożywania alkoholu. W terminologii medycznej nazywa się to "fazą prealkoholową" - wstępną.
W tym momencie tylko sam alkoholik zdaje sobie sprawę z tego, że perspektywa picia alkoholu go uszczęśliwia, a sam akt jest dla niego niezwykle przyjemny.
Z czasem tolerancja organizmu na alkohol zwiększa się i osoba przechodzi w kolejną fazę uzależnienia - fazę ostrzegawczą.
Sygnalizuje ją przede wszystkim tzw. "urwany film", czyli utrata pamięci po spożyciu alkoholu. Jak podaje serwis poradnikzdrowie.pl, tej fazie towarzyszy kilka "alarmów ostrzegawczych", na które warto zwrócić uwagę:
- przyspieszanie tempa picia, zachęcanie towarzyszy do picia
- duża zmiana w zachowaniu po alkoholu
- picie potajemne – wypijanie dodatkowych kieliszków w ukryciu, "zaprawianie" się przed imprezą
- picie bez okazji, w samotności.
Jakie są kolejne fazy i kto ma predyspozycje do popadnięcia w alkoholizm? Sprawdź w galerii poniżej!
Te osoby mogą uzależnić się od alkoholu. Pierwsze oznaki alk...
