Kolejorz wreszcie na podium
Kolejorz wreszcie na podium PAP/Paweł Jaskółka
PKO Ekstraklasa. Lech Poznań awansował na trzecie miejsce. U siebie w rewanżu pokonał skromnie Miedź Legnica 1:0 po golu Mikaela Ishaka. Wygrana byłaby zdecydowanie wyższa, gdyby piłkarze mistrza Polski trafili trzy razy do siatki, a nie obili poprzeczkę.

PKO Ekstraklasa. Mecz Lech Poznań - Miedź Legnica 1:0

W środę te zespoły odrobiły zaległości z początku sezonu. Mecz miał zupełnie inny przebieg niż dzisiejszy. To Miedź jako pierwsza zdobyła bramkę, potem Lech odwrócił wynik, by na końcu stracić drugą i zremisować 2:2.

Dzisiaj Lech objął prowadzenie w 17 minucie po rzucie rożnym. W akcji wzięło udział czterech zawodników - obcokrajowców. Dośrodkowaniem zaczął Nika Kwekweskiri, jego podanie przedłużył głową Antonio Milić, aż wreszcie Filip Dagerstal zgrał nogą do swojego rodaka Mikaela Ishaka, który z bliska dopełnił formalności. To dziewiąty gol Szweda.

Telewizja ledwie co pokazała oglądającym powtórki gola z wszystkich kamer, gdy Lech ruszył po drugiego. Po błyskawicznym uderzeniu Filipa Szymczaka piłka obiła jednak poprzeczkę i wróciła do gry.

Przytłaczająca przewaga Lecha

Miedź przed przerwą też trafiła do siatki, lecz radość drużyny przerwała chorągiewka asystenta sędziego. Okazało się, że główkujący po rzucie wolnym Kamil Drygas był na minimalnym spalonym. Groźnie w pierwszej połowie kopnął jeszcze Angelo Henriquez. Chilijczyk szukał okienka, lecz chybił.

Zwycięstwo Lecha powinno być okazalsze. W drugiej połowie liderzy ofensywy jednak źle nastawili celowniki. Najpierw poprzeczkę obił Ishak, potem Filip Marchwiński. Pudłem meczu zdecydowanie okazała się dobitka. Kapitan uderzył z bliska obok.

Okazje na gola mieli też Szymczak i Kwekweskiri. Te wszystkie zmarnowane okazje mogły się zemścić, kiedy Henriquez wpadł z piłką w pole karne Lecha w 77 minucie. Czytelny strzał wybronił Filip Bednarek.

Widowisko obejrzało 10 820 kibiców w tym kilkuset z Legnicy.

Tabela Ekstraklasy: Lech wskoczył na podium

Dzięki wygranej Lech awansował na trzecie miejsce. Z podium strącił beniaminka, Widzew Łódź. Mistrz Polski ma 33 punkty co oznacza, że w dalszym ciągu traci dwanaście punktów do liderującego Rakowa Częstochowa i pięć do goniącej go Legii Warszawa. Miedź z dorobkiem 14 punktów pozostaje na przedostatnim miejscu.

W następnej kolejce Miedź jedzie do Grodziska Wielkopolskiego na spotkanie z inną poznańską drużyną, czyli Wartą. Formę Lecha sprawdzi w Płocku miejscowa Wisła.

Jeszcze dzisiaj punktami z Lechem może zrównać się Pogoń Szczecin, o ile pokona Śląsk Wrocław.

Oceny piłkarzy po meczu Lech Poznań - Miedź Legnica (w skali 1-6):