Planowali zamach stanu w Niemczech. Kim są "Obywatele Rzeszy"?

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Członkowie "Obywateli Rzeszy" mają na swoim koncie kilka "wyskoków", jednak do tej pory uznawani byli raczej za niegroźnych.
Członkowie "Obywateli Rzeszy" mają na swoim koncie kilka "wyskoków", jednak do tej pory uznawani byli raczej za niegroźnych. fot. Twitter Deutsche Welle
Nie uznają państwowości Republiki Federalnej Niemiec. Twierdzą, że do dziś istnieje niemiecka Rzesza w granicach z 1937 r., która jest okupowana przez Aliantów i przez nich wyzyskiwana. Ignorują przy tym konsekwentnie historyczne fakty. Kto? Członkowie organizacji "Obywatele Rzeszy", o której stało się głośno, gdy policja zatrzymała kilkadziesiąt osób pod zarzutem planowania zamachu stanu.

Kim są Obywatele Rzeszy? Jest wśród nich książę

Prokuratura federalna potwierdziła, że aresztowani w środę rano ekstremiści z grupy "Obywatele Rzeszy" planowali zamach stanu. Niemiecka prokuratura zidentyfikowała także przywódców grupy ekstremistów. Jednym z nich jest 71-latek, znany jako Książę Heinrich XIII, członek szlacheckiego rodu. Członkowie grupy chcieli inicjować kontakty z Rosją.

Pojęcie „Obywatel Rzeszy” („Reichsbürger”) jest dość trudne do zdefiniowania, ponieważ tak określający się ludzie nie mają ani jakiegoś jednolitego ruchu, ani ideologii, a poszczególne ugrupowania są po części ze sobą skłócone. Generalnie ich ideologia opiera się na prawicowym ekstremizmie, rasizmie i antysemityzmie, teoriach spiskowych i ezoterycznym światopoglądzie.

Kim są Obywatele Rzeszy? Wierzą w istnienie okupowanej III Rzeszy

Jedno ich łączy: nie uznają państwowości Republiki Federalnej Niemiec. Twierdzą, że do dziś istnieje niemiecka Rzesza w granicach z 1937 r., która jest okupowana przez Aliantów i przez nich wyzyskiwana. Ignorują przy tym konsekwentnie historyczne fakty.

Geneza powstania tego ruchu nie jest w pełni wyjaśniona. Idea, że Republika Federalna Niemiec jest nielegalnym tworem państwowym, kursuje już od czasów jej powstania. Za naczelnego ideologa "Obywateli Rzeszy" uważa się często byłego pracownika Reichsbahn Wolfganga Ebela, który w połowie lat 80. XX w. ogłosił się „Kanclerzem Rzeszy” i w Berlinie stworzył „komisaryczny rząd Rzeszy”.

Kim są Obywatele Rzeszy? Czy są niebezpieczni?

Niemieckie służby bezpieczeństwa uznają „Obywateli Rzeszy” z reguły za niegroźnych. Niektórych z nich można jednoznacznie zaliczyć do kręgów skrajnej prawicy i elementów wrogich państwu. Federalny Urząd Ochrony Konstytucji obserwuje jednak szereg „Obywateli Rzeszy” w Bawarii, Brandenburgii i Kraju Saary.

„Die Zeit” cytował jednego z funkcjonariuszy Urzędu Ochrony Konstytucji, który podkreślał, że grupy „Obywateli Rzeszy” już nie są jakimś marginalnym, osobliwym zjawiskiem. Od kilku lat mnożą się przypadki, w których „Obywatele Rzeszy” grożą przedstawicielom władz śmiercią lub stosują wobec nich przemoc.

W Saksonii w roku 2012 głośno było o przypadku komornika. Kiedy stawił się on u jednego z „Obywateli Rzeszy”, by egzekwować nakaz, został pojmany i skrępowany przez funkcjonariuszy samozwańczych „Niemieckich Pomocników Policji”. Uwolnić musiała go prawdziwa policja. W Berlinie jeden z „Obywateli Rzeszy”, dopuszczający się oszustw podatkowych, składował w mieszkaniu chemikalia, mogące posłużyć do produkcji materiałów wybuchowych.

W sierpniu br., podczas próby eksmisji jednego z „Obywateli Rzeszy” w Saksonii-Anhalt padły strzały; ranni zostali dwaj funkcjonariusze specjalnej grupy operacyjnej i właściciel domu, były Mister Germany Adrian Ursache.

Źródło: Deutsche Welle

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl