Najlepsza jest klasyka gatunku - tradycyjna, polska kiełbasa ponacinana nożem, upieczona nad ogniskiem i podana z pieczywem. Ognisko jest darem natury, a natura lubi prostotę. Zapach kiełbasy z ogniska idealnie komponuje się z zapachem dymu i niczego nie trzeba już dodawać. Pamiętajmy tylko o tym, by na ognisku przyrządzać produkty najwyższej jakości.
Jak odróżnić dobrą kiełbasę na grilla?
Po pierwsze odróżniać należy nazwy produkcyjne od rodzajów kiełbas. Kiełbasy ze względu na trwałość dzielą się na:
- kiełbasy trwałe zawierające około 36 procent wody - na przykład krakowska, sucha, salami,
- kiełbasy półtrwałe, zawierające 36-56 procent wody, jak kabanosy, żywiecka)
- kiełbasy nietrwałe zawierające do 72 procent wody. Są to między innymi biała kiełbasa, zwyczajna i surowa.
Im trwalsza kiełbasa, tym twardsza. Trwałe i półtrwałe nadają się najlepiej na kanapki. Na grillu lepiej sprawdzą się te o większej zawartości wody.
Druga ważna klasyfikacja w przypadku kiełbas do grillowania jest co do stopnia rozdrobnienia mięsa:
- grubo rozdrobnione to takie mięso, które mieli się na cząstki o grubości powyżej 20 mm. Do tej kategorii należy na przykład kiełbasa krakowska parzona.
- średnio rozdrobione kiełbasy to są na przykład zwyczajna, podlaska biała parzona czy kabanosy. Wsad takich kiełbas jest mielony na grubość od 5 do 20 mm.
- drobno rozdrobione - czyli nadzienie kiełbasy zostało rozdrobione na cząstki od 3 do 5 mm grubości. Może to być salami czy metka.
- homogenizowane to te kiełbasy, których wsad został zhomogenizowany za pomocą urządzeń masarskich. Stopień rozdrobnienia takich wyrobów to mniej niż 3 mm - jak na przykład parówki.
By podać z rusztu smakowitą podpieczoną kiełbasę, wybierajmy te w naturalnym jelicie najlepiej wieprzowe, bo zawierają więcej tłuszczu niż wieprzowo-cielęce czy z dodatkiem wołowiny. Dzięki temu łatwiej uzyskać najbardziej pożądany efekt - wilgotną wewnątrz, lekko ociekającą tłuszczem kiełbasę z chrupiącą skórką.
- Na grilla pasują kiełbasy średnio rozdrobnione, półtrwałe. Najlepiej surowe, które zaleca się najpierw sparzyć we wrzątku przez ok. 10 do 15 minut. Mogą być też podwędzane i parzone. Wtedy czas przyrządzania takiej kiełbasy na grillu po prostu się skraca. Również nie musimy dodawać do niej dodatkowych przypraw. Chociaż świeże zioła zawsze dodają wyjątkowego aromatu każdej kupionej kiełbasie - mówi Jacek Jędrzejczak, dyrektor zakładów mięsnych „Bystry”.
Gałązka rozmarynu, kilka jagód jałowca sprawi, że kiełbasa z grilla zapachnie leśną przygodą.
Niektórzy producenci specjalnie na sezon grillowy produkują specjały, które najlepiej się nadają na ruszt. Ale niestety w każdym zakładzie mięsnym obowiązuje inna receptura na przyrządzanie znanej nam śląskiej czy białej parzonej. Kiełbasy pod taką samą nazwą różnych firm mogą różnić się zawartością mięsa, proporcjami mięsnych mieszanek, w różnym stopniu być rozdrobnione oraz zawierać inną mieszankę przypraw. Dlatego najlepiej przed grillowym przyjęciem kupić od kilku różnych producentów po małym kawałku ulubionego gatunku kiełbasy (lub różnych - także tych wcześniej nieznanych) i wypróbować, nawet smażąc je na patelni.
Kiełbasa biała duszona w pomidorach i cebuli
Składniki:
- 1,5 kg kiełbasy białej surowej,
- 3-4 łyżki oleju, 6-7 średnich cebul,
- 6 ząbków czosnku,
- 2 puszki po 400g pomidorów z puszki
- 1 łyżeczka papryki słodkiej w proszku,
- 3 łyżki majeranku, łyżeczka pieprzu ziołowego,
- sól, pieprz czarny do smaku
Sposób przygotowania:
Kiełbasę natłuścić niewielką ilością oleju i zgrillować. Cebulę pokroić w grube pióra, czosnek w plasterki i krótko podsmażyć na rozgrzanym oleju. Cebula powinna być jędrna, lekko twardawa. Następnie dodać przekrojone na pół pomidory razem z wodą, paprykę, majeranek i pieprz ziołowy. Wymieszać, doprawić do smaku solą i pieprzem czarnym, doprowadzić do zagotowania. Dodać upieczoną, przekrojoną na pół białą kiełbasę. Całość poddusić na wolnym ogniu 5-6 minut, żeby kiełbasa wchłonęła smak sosu.
Podawać z pieczywem jako samodzielne danie.
Kiełbaski z cebulką i ziemniaczkami
Składniki:
- 8 kiełbasek wędzonych,
- pół szklanki piwa,
- 4 duże ziemniaki,
- 2 cebule,
- natka pietruszki,
- olej, sól, pieprz,
- tacki do grillowania
Sposób przygotowania:
Obrane i opłukane ziemniaki pokrój na ćwiartki. Cebule obierz z łupin, pokrój na grube plasterki. Na tackach ułóż kiełbaski, pokrojone ziemniaki i plasterki cebuli. Warzywa skrop olejem. Tacki ułóż na grillu. Grilluj kiełbasę i warzywa, aż się przyrumienią. W czasie pieczenia kiełbaski 2-3 razy polej piwem. Gotowe warzywa dopraw solą i pieprzem, posyp posiekaną natką pietruszki.