Studenci medycyny, ich wykładowcy i rodziny zmarłych z Krakowa i Rzeszowa pożegnały wczoraj spopielone ciała dwóch donatorek. Ich prochy spoczęły w nowo powstałym kolumbarium w kwaterze Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Jak przypomniał podczas uroczystości Jarosław Zawiliński z Katedry Anatomii Collegium Medicum UJ, studenci medycyny od około 400 lat uczą się na ciałach donatorów. Przez wiele lat były to ciała osób bezdomnych i nierozpoznanych. Od 2004 r. CM UJ prowadzi program świadomej donacji. Jego celem jest szukanie osób, które ofiarują swe ciała po śmierci nauce. Dzięki temu co roku trafia do katedry od trzech do sześciu ciał donatorów.
Uczelnia jeszcze w tym roku chce postawić na cmentarzu Batowickim pierwszy w Polsce obelisk dedykowany donatorom. Zostanie na nim wygrawerowany napis "Niewielu dla wielu".
Program świadomej donacji
Prowadzi go Katedra Anatomii Collegium Medicum UJ. Mogą się do niego zgłaszać osoby, które chcą po śmierci ofiarować swoje ciało do celów dydaktycznych i badań naukowych. Akt donacji nie wiąże się z korzyściami majątkowymi. Chętni muszą podpisać oświadczenie woli, potwierdzone notarialnie (UJ refunduje koszta wizyty o notariusza). Szczegóły i wzór oświadczenia: http://www.katedra-anatomii.cm-uj.krakow.pl/?q=donacje.
Przedwojenny Lasek Wolski [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!