Polscy wspinacze utknęli w Tatrach Słowackich. W nocy 14 lipca w godzinach nocnych Polacy skontaktowali się z ratownikami Horskiej Zachrannej Służby – słowackiego odpowiednika TOPR. Poinformowali, że w rejonie grzbietu Koprowego Szczytu zgubili się, zeszli ze szlaki i utknęli w trudnym miejscu.
- Postanowili spędzić noc w ścianie, jednak spadek temperatury i silny wiatr spowodował u nich hipotermię. Dlatego w nocy poprosili o pomoc – informuje słowaccy ratownicy.
W sobotę rano warunki pogodowe pozwoliły na użycie śmigłowca ratunkowego. Wspinacze zostali ewakuowani i przetransportowani do Szczyrbskiego Plesa. - Ponieważ ich stan zdrowia był zadowalający i nie wymagał dalszej opieki medycznej, postanowili kontynuować drogę na własną rękę – informują Słowacy.
Sporo pracy mieli także ratownicy TOPR po polskiej stronie gór. W sobotę musieli turystę, który doznał urazu nogi w rejonie Mnicha nad Morskim Okiem. Dużo pracy dla TOPR zaczęło się także w piątek. Tego dnia ratownicy udzielili pomocy dziewięciu turystom.
Ratownicy górscy przestrzegają przed wyprawami w góry. Obecnie największym zagrożeniem może być upał. Ważne, by zaczynać wyprawy wcześniej rano – gdy słonko nie operuje jeszcze zbyt mocno. Wybierając się w góry należy zabrać ze sobą odpowiednią ilość wody do picia, nakrycie głowy. Przyda się także film krem do opalania z mocnym filtrem.
- Ruch turystyczny w Tatrach jest bardzo duży w szczególności przy łańcuchach pod kopułą szczytową Giewontu, Świnicy na szlaku na Rysy oraz w rejonie Orlej Perci. Tworzą się tam zatory, co może wydłużyć czas trwania wycieczki. Prosimy wziąć to pod uwagę przy planowaniu trasy. Miejscami na odcinkach leśnych zalega błoto oraz kałuże. W wyższych partiach Tatr Wysokich występują jeszcze miejsca, gdzie na szlaku zalegają niewielkie płaty śniegu (tj. rejon Orlej Perci, Rysy, Wrota Chałubińskiego, Przełęcz pod Chłopkiem, Szpiglasowa Przełęcz od strony Dol. Pięciu Stawów) - należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ jest tam ślisko, a poślizgnięcie się w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem - dodaje Tatrzański Park Narodowy.
Górale z Indii, Gruzji, Włoch, a nawet z Senegalu. Zakopane ...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]