
Polacy w Strefie Gazy. Komunikat MSZ
Polskie MSZ zamieściło w niedzielę komunikat w tej sprawie na swojej stronie internetowej.
„Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że w związku z uzyskaną od strony izraelskiej i egipskiej informacją o czasowym wstrzymaniu możliwości ewakuacji cudzoziemców ze Strefy Gazy, opuszczenie jej przez obywateli polskich jest na chwilę obecną niemożliwe” – pisze resort.
Jednoznacznie podkreślono, że każdy dzień zwłoki zagraża zdrowiu i życiu obywateli, którzy znajdują się na terytorium objętym walkami.
„W zaistniałych okolicznościach, Ministerstwo Spraw Zagranicznych z oburzeniem podkreśla, że każdy dzień pobytu naszych obywateli w Strefie Gazy naraża ich na ryzyko utraty życia i przynosi cierpienie, zwłaszcza dzieciom” – czytamy w komunikacie.
Ostre oświadczenie polskiego MSZ
Polskie władze krytykują brak możliwości opuszczenia Strefy Gazy przez Polaków.
„W naszej ocenie żadne okoliczności nie usprawiedliwiają tego, że Polacy przebywający w Strefie Gazy od trzech tygodni nie mogą jej opuścić, mimo że władze polskie czekają na ich przyjęcie po stronie egipskiej – uważa MSZ.
Resort zapewnia, że pozostaje w kontakcie zarówno z obywatelami polskimi, znajdującymi się na terytorium Strefy Gazy, jak i z władzami Izraela oraz Egiptu.
„Pragniemy ponownie przypomnieć, że MSZ, za pośrednictwem Ambasady RP w Tel Awiwie, Kairze oraz Biura w Ramallah, od momentu wybuchu konfliktu, było i jest w ścisłym i regularnym kontakcie oficjalnym i roboczym z egipskimi i izraelskimi władzami, dokładając tym samym wszelkich wysiłków, by umożliwić polskim obywatelom przebywającym w Strefie Gazy bezpieczną i szybką ewakuację. Przedstawiciele MSZ pozostają również w kontakcie z Polakami przebywającymi w Strefie Gazy” – czytamy.
Ilu Polaków przebywa w Strefie Gazy?
Według informacji MSZ z soboty, na terytorium Strefy Gazy znajduje się około 30 polskich obywateli.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!