Polscy specjaliści w unikalnym projekcie. Jego celem jest stworzenie bardzo szybkiego helikoptera

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
materiały prasowe
Polscy inżynierowie uczestniczą w projekcie Airbus Helicopters, którego celem jest stworzenie szybkiego helikoptera.

Wraz z dostawą środkowej części kadłuba zaczął się montaż demonstratora szybkiego śmigłowca Racer.

Program Racer to jeden z najbardziej ekscytujących projektów firmy Airbus Helicopters, pokazujący podejście firmy do innowacji, którego celem jest dostarczanie wartości klientom oraz obniżanie emisji hałasu i spalin przez śmigłowce.

Demonstrator ( poprzedza stworzenie prototypu) powstaje w ramach europejskiego projektu badawczego Clean Sky 2, w którym uczestniczy 40 partnerów z 13 krajów, zostanie zoptymalizowany pod kątem uzyskania prędkości przelotowej ponad 400 km/godz (przeciętny wiropłat osiąga maksymalną prędkość ok. 260 km/godz), co wymaga wypracowania najlepszego kompromisu między prędkością, opłacalnością i wydajnością operacyjną.

Oszczędności w zużyciu paliwa zostaną osiągnięte dzięki innowacyjnemu hybrydowemu systemowi elektrycznemu Safran eco-mode, który umożliwia wyłączenie jednego z dwóch silników Aneto-1X podczas przelotu. Specyficzna architektura Racera przyczyni się również do obniżenia emitowanego przez ten statek po-wietrzny hałasu.

W tym projekcie uczestniczą polscy specjaliści Polacy z biura konstrukcyjnego Airbus Helicopters w Łodzi. Odpowiadają oni za przetwarzanie Big Data, opracowanie instalacji paliwowej, układu przeniesienia napędu z silnika do przekładni głównej i do śmigieł pchających (we współpracy z Asquini Polska z Lublina opracowują elastyczny wał napędowy), a także awioniki – ten zespół tworzą wyłącznie przedstawicielki płci pięknej!

Demonstrator Racera, ujawniony na Paris Air Show w 2017 r., w 2019 r. zaliczył ocenę ryzyk krytycznych projektu, po czym w 2020 r. udało się uruchomić produkcję pierwszych elementów maszyny. Niedawne ukończenie środkowej części kadłuba stanowi decydujący etap programu, bowiem oznacza początek montażu Racera.

Pierwsza faza montażu odbywa się w zakładzie Airbus Helicopters w Do-nauwörth w Niemczech. Jeszcze w tym roku Racer zostanie przekazany do siedziby Airbus Helicopters w Marignane we Francji w celu ostatecznego montażu, a następnie rozpoczęcia serii lotów testowych w 2022 roku.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl