Polska chce odstępstwa od zakazu połowu szprota. Chodzi o możliwość połowy na większej głębokości. Jakie ryby biorą w marcu?

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Propozycja Polski poparta została analizą naukową Morskiego Instytutu Rybackiego, którą wraz pisemnym wnioskiem wiceministra Czerniaka przekazano KE.
Propozycja Polski poparta została analizą naukową Morskiego Instytutu Rybackiego, którą wraz pisemnym wnioskiem wiceministra Czerniaka przekazano KE. 123RF
Polska chce odstępstwa od zakazu połowu szprota, by rybę tę można było łowić w kwietniu na głębokości większej niż 65 m - wynika z informacji Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zaznaczono, że szproty stanowiły podstawę żywieniową ukraińskich żołnierzy. Sprawdzamy, jakie ryby biorą w marcu.

Spis treści

Będzie odstępstwo od połowy szprota?

Wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak spotkał się w z unijnym komisarzem ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijusem Sinkevičiusem. Rozmowy - jak podało MRiRW - dotyczyły wprowadzenia odstępstwa od zakazu połowu szprota. Obecne regulacje ograniczają połowy tej ryby ze względu na ochronę śledzia w okresie tarła.

- Polska wyraziła pełne poparcie dla ochrony śledzia w kwietniu, zwróciła jednak uwagę, że mrożony szprot i konserwy rybne ze szprota należały do istotnych wysokobiałkowych produktów żywnościowych, które stanowiły podstawę żywieniową żołnierzy ukraińskich - napisano.

Zaznaczono, że polski wiceminister przedstawił propozycję odstępstwa od zakazu połowu szprota, polegającą na umożliwieniu połowów tej ryby na głębokości większej niż 65 m.

- Zmiana przepisów miałaby pozwolić na utrzymanie wielkości dostaw szprota na rynek, w tym dostaw dla żołnierzy ukraińskich, oraz na zminimalizowanie strat finansowych wynikających z faktycznego zakazu połowów ryb pelagicznych narzędziami aktywnymi od kwietnia do końca sierpnia - poinformował resort.

Dodano, że propozycja Polski poparta została analizą naukową Morskiego Instytutu Rybackiego, którą wraz pisemnym wnioskiem wiceministra Czerniaka przekazano KE.

Komisarz Sinkevičius zadeklarował podjęcie działań zmierzających do skierowania polskich danych naukowych do Międzynarodowej Rady Badań Morza. - To pierwszy krok mający na celu podjęcie w późniejszym czasie odpowiednich działań prawnych - napisano.

Jakie ryby biorą w marcu?

Idzie wiosna, a to oznacza, że zbliża się sezon wędkarski. Chociaż tak naprawdę ryby można łowić nawet zimą.

- W okresie zimowym najlepiej biorą okonie, najłatwiej spotkać je w wodach słodkich i słonawych. Można też złowić szczupaki, sandacze, nieco dłużej płocie, klenie, leszcze i krąpie. Wielu mówi, że to właśnie na śnieżnym puchu bije się najlepsze rekordy. Trzeba jednak sprawdzać, kiedy obowiązują okresy ochronne - wyjaśnia Katarzyna Zawada dla Strefy Agro.

W marcu żerują przede wszystkim płocie, które poruszają się w stadach. Są płochliwe, ale większe ryby wykazują się też sporą walecznością, więc złowienie ich niekoniecznie musi być przysłowiową bułką z masłem. Najlepiej łowić je na żywą przynętę, np. dżdżownice, ale nie pogardzą też kaszą, czy łubinem.

Ponadto w marcu biorą też:

  • leszcze,
  • klenie,
  • jazie,
  • wzdręgi,
  • kąpie,
  • karasie,
  • karpie,
  • dorsze.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polska chce odstępstwa od zakazu połowu szprota. Chodzi o możliwość połowy na większej głębokości. Jakie ryby biorą w marcu? - Strefa Agro

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl