Posłanka Marzena Okła-Drewnowicz mówiła dziś we Wrocławiu, że Platforma Obywatelska jest pierwszą partią polityczną i była pierwszym rządem, który stworzył politykę senioralną w Polsce. - Od tego roku PiS zaczął umniejszać znaczenie polityki senioralnej, zdrożały leki dla seniorów, geriatria została wykreślona z podstawowego poziomu sieci szpitali - dodawała posłanka. Koordynatorka programu przekonywała, że "Polska Seniora" pisana jest razem z seniorami, stąd zakrojone na szeroką skalę konsultacje.
Program Platformy Obywatelskiej dotyczący osób starszych opiera się na trzech filarach: godne życie, aktywne życie i zdrowe życie seniora.
Platforma proponuje m.in. emeryturę bez podatku. Politycy zapewniają, że dzięki temu wzrośnie opłacalność dorabiania sobie do emerytury. Prof. Alicja Chybicka, kandydatka Platformy Obywatelskiej na prezydenta Wrocławia, przekonuje również, że seniorom trzeba zapewnić bezpłatne szczepienia przeciwko grypie.
- W naszym programie jest także bezpłatny bilans 60-latka. Obecnie nie wszystkich seniorów stać na badania profilaktyczne, a monitorowanie stanu zdrowia to podstawa - mówiła posłanka. Prof. Chybicka uważa także, że należy inwestować w oddziały geriatryczne z najlepszymi specjalistami w każdym regionie.
Posłanka Joanna Augustynowska przypomina, że w 2050 roku w Polsce będzie ok. 40 proc seniorów, dlatego dbanie o tę grupę społeczną jest tak ważne.
Platforma Obywatelska postuluje stworzenie "Biura seniora" w każdym powiecie, które zapewni doraźną pomoc w funkcjonowaniu seniorów w życiu społecznym. Osoby starsze otrzymywałby także karnet aktywizacyjny - specjalny bon do wykorzystania na uczestnictwo w życiu społecznym i kulturalnym. Posłanki PO chciałyby także, żeby na każdym szczeblu samorządu powstała Rada Seniorów z autonomicznym budżetem oraz żeby wprowadzić Krajową Kartę Seniora.
Platforma chce także wprowadzić udogodnienia dla osób, które opiekują się seniorami. Opiekunowie, którzy są aktywni zawodowo mogliby otrzymywać tzw. czek opiekuńczy.