"Polska staje się krajem niedemokratycznym". PiS złożył projekty trzech uchwał ws. przestrzegania praw człowieka i obrony TK

OPRAC.:
Aleksandra Jaros
Aleksandra Jaros
Wideo
od 7 lat
"Donald Tusk i ministrowie nowego rządu przysięgali przez Prezydentem RP wierność ustawie zasadniczej. Mimo to, Polska staje się stopniowo krajem coraz bardziej niedemokratycznym" - oceniono w jednym z projektów trzech uchwał złożonych w Sejmie przez klub PiS.

Spis treści

Trzy projekty uchwał ws. przestrzegania praw człowieka i obrony TK

Przestrzegania wyrażonych w konstytucji zasad wolności i sprawiedliwości, poszanowania praw człowieka oraz obrony niezależności Trybunału Konstytucyjnego dotyczą projekty trzech uchwał, które klub PiS złożył w Sejmie. We wtorek wieczorem projekty zamieszczono na stronie Sejmu.

"Obejmując swoje urzędy premier Donald Tusk i wszyscy ministrowie nowego rządu uroczyście przysięgali przez Prezydentem RP wierność ustawie zasadniczej. Mimo to w ostatnich tygodniach Polska staje się stopniowo krajem coraz bardziej niedemokratycznym i niepraworządnym" - oceniono w pierwszym z tych projektów.

Co uznano za złamanie konstytucyjnych zasad?

Jako złamanie konstytucyjnych zasad autorzy projektu uchwały ocenili m.in. "podporządkowanie sobie mediów publicznych przez Bartłomieja Sienkiewicza, ministra kultury i dziedzictwa narodowego".

"Sejm nie może przemilczeć podejmowanych przez Adama Bodnara, ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego prób wprowadzenia ręcznego sterowania w prokuraturze i usiłowania faktycznego odwołania Prokuratora Krajowego w sposób całkowicie bezprawny, wbrew jednoznacznym przepisom ustaw i na podstawie wysoce nieprzekonujących opinii" - dodano w projekcie.

Sprawa Kamińskiego i Wąsika

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

Jednocześnie w tym projekcie wyrażono "zdecydowany sprzeciw wobec naruszenia nietykalności posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika oraz pozbawienia ich prawa do sprawowania mandatów poselskich".

"Sejm nie może również pozostać obojętny na lekceważenie prezydenckiego aktu łaski, orzeczeń wydanych przez Trybunał Konstytucyjny, a wreszcie postanowień Sądu Najwyższego przez tych polityków, czy sędziów, którzy się z nimi nie zgadzają" - dodano.

Do Mariusza Kamińskiego odnosi się także drugi z projektów uchwał - "w sprawie poszanowania praw człowieka oraz przestrzegania Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w Polsce".

"Poseł na Sejm RP Mariusz Kamiński, pomimo ułaskawienia przez Prezydenta RP został umieszczony w Zakładzie Karnym w Radomiu, gdzie w ramach sprzeciwu rozpoczął protest głodowy. Został tam poddany torturom i poniżającemu traktowaniu" - oceniono w projekcie uchwały i wymieniono w tym kontekście próbę "siłowego dokarmiania poprzez intubację przez nos, a następnie przez przełyk".

"Sejm RP stanowczo potępia zastosowanie tortur wobec posła Mariusza Kamińskiego i wzywa do wyciągnięcia konsekwencji wobec osób odpowiedzialnych za te działania" - konkluduje projekt tej uchwały.

"Obrona niezależności Trybunału Konstytucyjnego"

Z kolei trzeci z projektów dotyczy obrony niezależności Trybunału Konstytucyjnego. Napisano w nim, że "obecny skład TK został ukształtowany zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem. Każdy z 15 zasiadających w nim sędziów został przez Sejm legalnie wybrany".

"Pozbawienie urzędu sędziów TK bez podstawy prawnej i w oparciu o arbitralne kryteria zemsty politycznej oznaczałoby, że Polska coraz bardziej oddala się od ideału demokratycznego państwa prawa zapianego w ustawie zasadniczej" - głosi ten projekt uchwały.

Jako przedstawiciele wnioskodawców w przypadku dwóch projektów został wymieniony poseł Krzysztof Szczucki, zaś jednego - poseł Marcin Warchoł.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl