Na ostateczne wyniki badań profesora z nadzieją i niecierpliwością czekali przez dobrych kilka lat rodzice dzieci chorych na cukrzycę typu 1, młodzi ludzie z SM oraz pacjenci dla których jedynym lekarstwem był przeszczep szpiku. Właśnie za badania oraz z pionierskie zastosowanie limfocytów T regulatorowych (TREG) w terapii tych chorób człowieka oraz bardzo groźnej reakcji organizmu zwanej "przeszczepem przeciwko gospodarzowi".
Prof. Piotr Trzonkowski, kierownik Zakładu Immunologii Klinicznej i Transplantologii GUMed został laureatem tzw. Polskiego Nobla w zakresie nauk o życiu i o Ziemi. Terapia opiera się na własnych komórkach pacjenta, pobranych, namnożonych i ponownie podanych. Komórki TREG osłabiają działanie układu odpornościowego, który niszczy własne organy chorego, np. trzustkę u dzieci chorych na cukrzycę.
Wśród laureatów 26. edycji Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej naleźli się również profesorowie: Daniel Gryko - chemik, Krzysztof Pomian – humanista i Andrzej Trautman – fizyk. Nagrody zostaną wręczone 6 grudnia na Zamku Królewskim w Warszawie.
Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej przyznawane są od 1992 r., w czterech kategoriach za szczególne osiągnięcia i odkrycia naukowe, które przesuwają granice poznania i otwierają nowe perspektywy poznawcze, wnoszą wkład w postęp cywilizacyjny i kulturowy naszego kraju oraz zapewniają Polsce znaczące miejsce w podejmowaniu najbardziej ambitnych wyzwań współczesnego świata.
Chirurg z USA przywraca dzieciom uśmiech. Skomplikowana operacja rekonstrukcji nerwu twarzowego w Gdańsku
Wideo: TVN24/ x-news