Polskie społeczeństwo coraz starsze. Przybyło 1,8 mln seniorów

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
W Polsce przybyło 1,8 mln osób powyżej 60 roku życia
W Polsce przybyło 1,8 mln osób powyżej 60 roku życia fot. pawel dubiel / polska press
Przez ostatnią dekadę liczba osób w wieku poprodukcyjnym wzrosła z 16,9 do 21,8 procent. Wynik ten świadczy o postępującym starzeniu się społeczeństwa, którego skutki za pewien czas odczują wszyscy Polacy. Czy można temu zapobiec?

W Polsce od około 30 lat można zaobserwować przyspieszone starzenie się społeczeństwa, którego efekty odczujemy w niedalekiej przyszłości. Zjawisko te dotyczy wszystkich krajów wysoko rozwiniętych i odpowiada za nie kilka przyczyn.

PARP donosi, że obecnie coraz więcej osób decyduje się na późniejsze macierzyństwo między innymi ze względu na większa aktywność zawodową kobiet, a także wydłużony czas nauki. Spada też liczba małżeństw, natomiast osoby w związkach rzadziej decydują się na dziecko. Do tego dochodzą czynniki takie jak wydłużająca się średnia długość życia czy zmiana potrzeb konsumpcyjnych (brak żłobków czy przedszkoli może sprawiać, że małżeństwa odłożą w czasie decyzję o posiadaniu dzieci).

Niestety, prognozy ONZ nie są dobre i wynika z nich, że do 2030 roku odsetek Europejczyków w wieku powyżej 65 roku życia osiągnie średnio poziom 23,8 procent. Nieco lepiej wypada w tym zestawieniu Polska, gdzie odsetek seniorów wyniesie wtedy 16,5 procent.

Przybywa seniorów w Polsce

Przeprowadzony przez GUS Narodowy Spis Powszechny wykazał, że w latach 2011-2021 doszło do znacznych zmian pod względem struktury ludności. W ubiegłym roku odsetek osób w wieku przedprodukcyjnym spadł z 18,7 proc. do 18,2 proc. Przez 10 lat ubyło tez Polaków w wieku produkcyjnym (spadek z 64,4 proc. do 60,0 proc).

Wzrósł natomiast udział osób w wieku poprodukcyjnym, który wynosi już 21,8 procent, co świadczy o tym, że liczba seniorów w ciągu ostatniej dekady wzrosła o 5,5 punktów procentowych. Od 2011 przybyło około 1,8 mln Polaków w wieku powyżej 60 roku życia.

Jakie są skutki starzejącego się społeczeństwa?

Proces starzenia się społeczeństwa wymaga wprowadzenia zmian na rynku pracy, które pomogą zaktywizować osoby starsze, odciążając tym samym system emerytalny. Kluczowe jest również wdrożenie programów społecznych, które wpłyną na zwiększenie liczby dzieci, a także przygotowanie służby zdrowia na kolejne wyzwanie.

Rosnąca liczba osób starszych niesie ze sobą negatywne skutki ekonomiczne prowadzące do większego obciążenia podatników. Osoby w wieku produkcyjnym będą pracowały na stale rosnącą grupę osób starszych, co wiązać się będzie z koniecznością odprowadzania wyższych składek emerytalnych.

Na rynku pracy może też zabraknąć siły roboczej, gdyż liczba osób w wieku produkcyjnym z roku na rok będzie coraz mniejsza. Konsekwencją tego będzie niedobór pracowników w niektórych zawodach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polskie społeczeństwo coraz starsze. Przybyło 1,8 mln seniorów - Strefa Biznesu

Wróć na i.pl Portal i.pl