Pomieczyno upamiętniło 78. rocznicę Marszu Śmierci. Tak wyglądała uroczystość. Zobaczcie zdjęcia

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Po raz kolejny Pomieczyno zorganizowało uroczyste obchody dla upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń
Po raz kolejny Pomieczyno zorganizowało uroczyste obchody dla upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń OSP Pomieczyno
78 lat temu, na przełomie stycznia i lutego, na Kaszubach miało miejsce tragiczne wydarzenie. 11 tysięcy osób, więźniów obozu koncentracyjnego KL Stutthof, wyznaczono w naznaczoną krwią i cierpieniem wyprawę. Marsz Śmierci od 9 lat upamiętnia Pomieczyno. To właśnie tutaj, dzięki pomocy miejscowych, wiele osób udało się wyzwolić z rąk hitlerowców.

Obchody 78. rocznicy Marszu Śmierci. Tak wyglądały w Pomieczynie

Obchody 78. rocznicy Marszu Śmierci w Pomieczynie zorganizowano w niedzielę, 5 lutego. Uroczystość rozpoczęła msza w kościele św. Józefa. Po niej korowód ruszył na cmentarz parafialny. Tam zebrani oddali hołd i pomodlili się przy grobie więźniów. Wśród obecnych tego dnia w Pomieczynie znaleźli się też przedstawiciele władz gminy i powiatu - m.in. wójt Andrzej Wyrzykowski, starosta kartuski Bogdan Łapa oraz przewodniczący Rady Powiatu Mieczysław Woźniak.

Następnie uroczystości przeniosły się do pobliskiej szkoły podstawowej. Z okazji 78. rocznicy Marszu Śmierci przygotowano przedstawienie pt. „Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat”. Po wszystkim na zebranych czekał jeszcze poczęstunek.

- „To my jesteśmy Pamięcią”. To hasło, które dzisiaj, w obliczu odchodzących świadków historii, nabiera mocy. Zachowanie pamięci o ludziach jest naszym obowiązkiem i zaszczytem - podkreślali organizatorzy niedzielnych obchodów.

Marsz Śmierci - kiedy miał miejsce?

Marszem Śmierci nazywane są tragiczne wydarzenia, rozpoczęte 25 stycznia 1945 r. Właśnie wtedy z obozu koncentracyjnego KL Stutthof ewakuowano 11 tysięcy osób. Kolumny przebywały codziennie ponad 20 km, brnąc w głębokim śniegu, przy temperaturze -20 °C. Nawet ci więźniowie, którzy wyszli z obozu w stosunkowo dobrej kondycji fizycznej, nie byli w stanie sprostać trudom marszu.

Trasa przebiegała od Stutthofu w kierunku zachodnim przez: Mikoszewo (przeprawa na Wiśle), Świbno, Cedry Małe, Cedry Wielkie, Pruszcz Gdański, Kolbudy, Łapino, Niestępowo, Żukowo, Przodkowo, Pomieczyno. Ostatnią z wymienionych miejscowości kolumny osiągnęły około 1 lutego. Właśnie tej nocy, z 1 na 2 lutego 1945 roku, mieszkańcy wsi Pomieczyno uratowali życie kilkudziesięciu osobom. Część uciekinierów była ukrywana w okolicznych gospodarstwach, aż do wkroczenia Armii Czerwonej.

Marsz Śmierci przeszedł przez wiele miejscowości powiatu kartuskiego, stąd nie tylko Pomieczyno co roku upamiętnia te tragiczne wydarzenia. Pod koniec stycznia tradycyjnie w gminie Żukowo zapalane są znicze na grobach poległych więźniów. Burmistrz Wojciech Kankowski w tym roku odwiedził zarówno mogiły w samym Żukowie, jak i w Niestępowie.

Po raz kolejny Pomieczyno zorganizowało uroczyste obchody dla upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń

Pomieczyno upamiętniło 78. rocznicę Marszu Śmierci. Tak wygl...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pomieczyno upamiętniło 78. rocznicę Marszu Śmierci. Tak wyglądała uroczystość. Zobaczcie zdjęcia - Dziennik Bałtycki

Wróć na i.pl Portal i.pl