Pomnik to ok. 40-tonowy głaz, wysoki i szeroki na blisko 3 metry z wizerunkiem żołnierza oraz inskrypcjami. Pierwowzorem postaci przedstawionej na monumencie jest zdjęcie Henryka Wieliczki „Lufy”, żołnierza AK, członka 5. Wileńskiej Brygady AK, podkomendnego mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Gotowy już monument stoi w pobliżu Cmentarza Garnizonowego, na którym pochowani są Danuta Siedzikówna „Inka” i Feliks Selmanowicz „Zagończyk”. Na czarnym cokole pomnika widnieje inskrypcja:
„Żołnierzom Wyklętym. Pamięci tych, którzy w latach 1944-1963 kontynuowali walkę o niepodległą Polską w formacjach podziemia antykomunistycznego. Za ich miłość do Ojczyzny i Boga. Za wytrwałość pomimo braku nadziei. Za wierność wartościom i umiłowanie wolności. Za męstwo i ofiarność. Za to, że „zachowali się jak trzeba” i byli wierni Polsce „aż po ofiarę życia”. Przyszłym pokoleniom, aby pamiętały, że „walka o wolność, gdy się raz zaczyna, z ojca krwią spada dziedzictwem na syna”.
Pomnik wzniesiono z inicjatywy Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Zawiązał się on już w 2016 r., a w jego skład wchodzą m.in. Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej (wtedy jeszcze pracownik IPN) oraz radna PiS Anna Kołakowska, znana ze skrajnie prawicowych poglądów i kontrowersyjnych wypowiedzi. Jak np. ta o posłance Agnieszce Pomaskiej. “Trzeba to coś złapać i ogolić na łyso”- napisała Kołakowska o Pomaskiej w mediach społecznościowych, za co została skazana prawomocnym wyrokiem sądu.
Czytaj: W Gdańsku powstanie Pomnik Żołnierzy Wyklętych? Inicjatorzy składają dokumenty ws. projektu
Na sobotę, 4 sierpnia zaplanowano uroczystość odsłonięcia pomnika. Partnerem wydarzenia jest IPN Oddział w Gdańsku.
- Pierwsza część uroczystości odbędzie się na skwerze u zbiegu ul. 3 Maja i ul. Gen. Henryka Dąbrowskiego. Początek o godz. 11- informuje Jan Hlebowicz, asystent prasowy Oddziału IPN w Gdańsku. Po odegraniu hymnu państwowego, modlitwę odmówi arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, który następnie poświęci pomnik. Potem, ok. godz. 12. 30, uroczystość przeniesie się do Muzeum II Wojny Światowej, gdzie gości powita dyrektor placówki, zaangażowany w powstanie pomnika Karol Nawrocki. Zaplanowano też wystąpienie min. Jana Kasprzyka, szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, czy koncert Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.
Wydarzenie objęte zostało Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości 1918-2018 oraz patronatem honorowym Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka.
Budowa pomnika pochłonęłą ok. 80 tys. zł .Sfinansowano ją z pieniędzy pochodzących ze zbiórek społecznych. Pomnik zaprojektował prof. Maciej Świeszewski, postać widoczną na monumencie wyrzeźbił Stanisław Milewski, kamień wykonał Leon Czerwiński.
Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:
POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:
POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL: