Od początku wojny na Ukrainie zwiększyło się zagrożenie ataków cybernetycznych. Kilkukrotnie atakowane były już strony internetowe o strategicznym znaczeniu. W obawie o swoje bezpieczeństwo szpitale z Pomorza wystąpiły do Narodowego Funduszu Zdrowia z wnioskiem o wsparcie finansowe w celu zabezpieczenia infrastruktury teleinformatycznej.
Wsparcie szpitali przez NFZ
Na ten moment o wsparcie wystąpiło 29 placówek medycznych z Pomorza. Łączna kwota wynosi obecnie 12,5 miliona złotych. Zapewne zwiększy się ona, ponieważ wnioski można składać do końca listopada 2022 roku. Pomorski oddział NFZ dysponuje jeszcze środkami w wysokości 6,4 miliona złotych.
Cyberbezpieczeństwo szpitali
O wsparcie finansowe mogą wystąpić szpitale oraz centra zdrowia psychicznego. Wysokość dofinansowania jest zależna od kontraktu, jaki placówka medyczna zawarła z NFZ. Szpitale mogą otrzymać od 240 tys. złotych do 900 tys. złotych.
W całym kraju Narodowy Fundusz Zdrowia podpisał ponad 600 umów w celu zabezpieczenia przed cyberatakami. Zabezpieczenie systemów teleinformatycznych mogą zapewnić:
- urządzenia, oprogramowanie i usługi teleinformatyczne, które zapobiegają, wykrywają lub zwalczają cyberataki
- urządzenia i oprogramowanie oraz wsparcie eksperckie dotyczące cyberbezpieczeństwa,
- technologie, które ułatwiają precyzyjne monitorowanie bezpieczeństwa infrastruktury IT,
- skany podatności, które pozwalają identyfikować zagrożenia we własnym środowisku IT,
- opracowania wraz z przekazaniem praw autorskich dokumentacji systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji, a także przeprowadzić szkolenia z cyberbezpieczeństwa dla kadry zarządzającej i pracowników
Gdańsk. Stary stoczniowy szpital przestaje istnieć. Na jego ...
Wsparcie finansowe przed cyberatakami
Wnioski o zawarcie umowy wraz z raportem z Systemu Statystyki Ochrony Zdrowia należy składać do właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ. Ostateczny termin to 30 listopada 2022 roku. Środki przeznaczone na wsparcie cyberbezpieczeństwa szpitali pochodzą z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19.
