Poseł Koalicji Obywatelskiej Annę Wojciechowską zapytano o KPO. Odpowiedź może zaskakiwać

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
Piotr Smolinski/Polska Press
Na początku czerwca Komisja Europejska zaakceptowała polski KPO, co było krokiem w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy, jednak pieniądze nie zostały wciąż wypłacone. O to, dlaczego tak się dzieje, wyborcy zapytali poseł Koalicji Obywatelskiej Annę Wojciechowską. Odpowiedź może zaskakiwać.

Posłankę KO zapytano o polski KPO

Na Twitterze pojawiło się nagranie, którego główną bohaterką jest Anna Wojciechowska, poseł Koalicji Obywatelskiej. Polityk tłumaczy, dlaczego Polska nie otrzymała jeszcze środków z Krajowego Planu Odbudowy. Nagranie prawdopodobnie pochodzi ze spotkania dwóch posłanek KO z mieszkańcami Ełku. Marta Wcisło i Anna Wojciechowska spotkały się z wyborcami w piątek.

Podczas spotkania padło pytanie o działania Koalicji Obywatelskiej w związku ze wstrzymaniem wypłaty funduszy z KPO dla Polski.

Co my zrobimy. Niemcy widzą, jaka jest sytuacja w naszym kraju. To są tak samo inteligentni ludzie i widzą. Dlatego są zablokowane pieniądze, żebyśmy tych pieniędzy nie dostali, bo wiadomo, że te pieniądze zostaną sprzeniewierzone, zmarnowane, to będzie gwóźdź do trumny – powiedziała Anna Wojciechowska.

Co z pieniędzmi dla Polski?

Na początku czerwca Komisja Europejska zaakceptowała polski KPO, co było krokiem w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy, jednak pieniądze nie zostały wciąż wypłacone. KE zaznaczyła, że polski KPO „zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji” i że „Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy”.

Pod koniec lipca przewodnicząca KE Ursula von der Leyen powiedziała w wywiadzie prasowym, że aby otrzymać środki z KPO, Polska musi wywiązać się ze zobowiązań podjętych w celu zreformowania systemu środków dyscyplinarnych w sądownictwie. Przyznała, że przyjęta przez Sejm ustawa likwidująca Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego (która była inicjatywą prezydenta Andrzeja Dudy) jest ważnym krokiem, jednak „nowelizacja ustawy o SN nie gwarantuje sędziom możliwości kwestionowania statusu innego sędziego bez ryzyka, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej”. Ursula von der Leyen podkreślała, że Polska musi również w pełni zastosować się do postanowienia TSUE, co jeszcze nie nastąpiło, a w szczególności „nie przywrócono do orzekania zawieszonych sędziów i nadal obowiązuje dzienna kara finansowa”.

od 16 lat

lena

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Może by tak Wojciechowskiej przestać płacić bo inaczej umrze.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl