Na spotkaniu z szefem odpowiadającej m.in. za sektor zbrojeniowy megakorporacji Rostech Siergiejem Czemezowem, Władimir Putin nakazał zwiększenie produkcji dronów kamikadze Lancet. Według Putina, są one bardzo skuteczne: „po pierwsze, uderzenie jest potężne, każdy sprzęt, w tym zagraniczny, nie tylko płonie, ale także eksplodują pakiety amunicji”. Czemezow obiecał pracować nad zwiększeniem produkcji dronów (choć w rozmowie z Putinem zapewniał, że wszystko idzie zgodnie z zamówieniami wojska).
Chirurgiczne drony?
Lancet, zaprezentowany w czerwcu 2019 roku przez koncern Kałasznikow, zaczął być aktywnie wykorzystywany przeciwko wojskom ukraińskim jesienią 2022 roku. Rosjanie entuzjastycznie pisali o możliwościach bojowych dronów kamikadze Lancet, zwłaszcza przy ich połączeniu ze zwiadowczymi Orlanami.
Na początku sierpnia - cztery dni przed tym, jak Putin zażądał zwiększenia produkcji Lancetów - jeden z głównych kanałów propagandowych Moskwy, RT, wyemitował materiał o tym, jak znakomicie Lancety sprawdzają się w każdych warunkach i przeciwko każdemu celowi. Rosyjska propaganda twierdzi, że te rosyjskie drony mają na rozkładzie i haubice M-777 i inne działa artylerii polowej, a także moździerze, czołgi Leopard 2, amerykańskie pojazdy Bradley i inny zachodni sprzęt.
Nie wiadomo, w jakim stopniu Rosja jest w stanie zwiększyć produkcję Lancetów. Nawet 80 proc. komponentów drona może pochodzić z Chin, ale ostateczny montaż i dostosowanie odbywa się w rosyjskich fabrykach.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Wojna kosztuje
Tymczasem rosyjskie wydatki na „obronę narodową” (a więc i wojnę z Ukrainą) przekroczyły 5,59 bln rubli (ponad 72,2 mld USD) w pierwszych sześciu miesiącach 2023 roku. Całkowity roczny budżet na ten rok był pierwotnie planowany na 5,1 bln rubli, czyli 74,7 mld USD. Już po pół roku wydatki wojenne okazują się wyższe, niż zakładano.
Tymczasem rosyjska Federalna Służba Statystyki Państwowej (Rosstat) opublikowała dane przemysłowe za okres od stycznia do czerwca 2023 r. Wskazują one wyraźnie na nacisk na wzrost produkcji w sektorach wspierających armię i wojnę. Zresztą potwierdzają też dane ze wspomnianej przy okazji Lancetów korporacji Rostech. Największy producent broni w Rosji w 2022 roku miał skonsolidowany dochód na poziomie 22,13 mld dolarów. Rok wcześniej było 21,58 mld USD, a w 2020 roku 19,64 mld USD.
dś