Potężny wstrząs w kopalni Budryk. Prawie 4 st. w skali Richtera. Zatrzęsło też w Wujku. Górnicy wycofani. Mieszkańcy zgłaszają szkody

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa
Potężny wstrząs w Śląskiem. W mieszkaniach zabujało. Spółki górnicze sprawdzają przyczynę. Wstrząs w kopalni Budryk w Ornontowicach
Potężny wstrząs w Śląskiem. W mieszkaniach zabujało. Spółki górnicze sprawdzają przyczynę. Wstrząs w kopalni Budryk w Ornontowicach arc.
Potężny wstrząs w kopalni Budryk w Ornontowicach. Wstrząs był odczuwalny na Śląsku i w Zagłębiu. Sygnały otrzymaliśmy m.in. z Zabrza, Chorzowa, Katowic, Świętochłowic, Mikołowa, Gliwic a także z Rybnika i Jastrzębia. Do wstrząsu doszło dziś 13 stycznia, około godz. 14:34. O tej samej porze, jak się okazuje, miał miejsce kolejny wstrząs, tym razem w kopalni Wujek w Katowicach.

Potężny wstrząs w kopalni Budryk w Ornontowicach. Zatrzęsło na Śląsku i w Zagłębiu

Wstrząs w kopalni Budryk i Wujek

Aktualizacja, godz. 17:12:
Okazuje się, wbrew wcześniejszym informacjom, że wstrząsy w KWK Budryk i KWK Wujek były o tej samej godzinie. Nastąpiły dokładnie o godz. 14:34.

Aktualizacja, godz. 16:50:
Mieszkańcy licznie informują nas o szkodach górniczych po wstrząsie, których doznały ich miejsca zamieszkania: bloki, domy, mieszkania. - Zgłaszamy je - mówią. W chwili, gdy rozmawialiśmy z przedstawicielami JSW, przekazywali nam oni, że zgłoszeń nie było. Teraz, rzecz jasna, każde z nich zostanie zweryfikowane przez specjalistów z kopalni.

- Postaramy się, by wszystkie formalności związane z naprawą szkód przebiegły jak najsprawniej - zapewnia rzecznik spółki.

Aktualizacja, godz. 16:35:
Wiadomo już, że pod ziemią w kopalni Budryk, w rejonie zagrożonym, znajdowała się duża załoga górników (rzecznik JSW nie jest w stanie sprecyzować, ile dokładnie było to osób). Wszystkich udało się bezpiecznie wycofać, nikomu nic się nie stało.

- Nie ma żadnych szkód pod ziemią, nie wpłynęły też na razie żadne informacje od mieszkańców, których domy czy mieszkania mogłyby ucierpieć - mówi Sławomir Starzyński, rzecznik JSW. - Kopalnia jest oczywiście przygotowana na wypadek, gdyby pojawiły się informacje o szkodach górniczych na powierzchni. Będziemy na bieżąco w tej kwestii reagować - dodaje.

Ściana, z której zostali wycofani górnicy, na razie jest nieczynna, ale kopalnia pracuje normalnie. We wtorek, 14 stycznia, zbierze się specjalny zespół, który będzie oceniał sytuację.

Jeśli chodzi o kopalnię Wujek w Katowicach, do wstrząsu doszło poza rejonem prowadzonych prac, więc nikomu nic się nie stało.

Aktualizacja, godz. 15:42:
Dotarły do nas informacje z Wyższego Urzędu Górniczego, że praktycznie w tym samym czasie - o godz. 14:34 - doszło także do wstrząsu w kopalni Wujek znajdującej się w Katowicach.

Aktualizacja, godz. 15:28:
- Geofizyk jedzie na miejsce. To był silny wstrząs, stąd brak precyzyjnych informacji. W takich sytuacjach nie wystarczą odczyty z najbliższych czujników, tylko trzeba zebrać informacje z dużego obszaru - mówi Sławomir Starzyński, rzecznik JSW. - Wciąż nie mamy wiedzy na temat tego, czy są poszkodowani, ani jak liczna była wycofywana załoga - dodaje.

Aktualizacja, godz. 15:15:
Rzecznik Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Sławomir Starzyński, potwierdza: do wstrząsu doszło w kopalni Budryk w Ornontowicach. Główny Instytut Górnictwa w Katowicach podaje tę samą informację.

Do wstrząsu miało dojść w rejonie ściany D2, pokład 358/1. Na razie brak informacji o poszkodowanych. Załoga jest wycofywana.

Wcześniej pisaliśmy:

Wstrząs na Śląsku i w Zagłębiu

W poniedziałek, 13 stycznia, zabujało mieszkaniami w wielu miastach województwa śląskiego. Nieznana jest jeszcze przyczyna silnego wstrząsu, do którego doszło w Śląskiem, ale spółki górnicze - w tym Jastrzębska Spółka Węglowa i Polska Grupa Górnicza - szukają źródła wstrząsu. Wiadomo natomiast, że jego siła wyniosła 3,8 w skali Richtera, więc był to silny wstrząs.

Według danych Geophysical Institute od the Academy of Sience z Pragi epicentrum wstrząsu znajdowało się między Gierałtowicami a Ornontowicami - współrzędne 50°12'36.0"N 18°43'48.0"E.

Lista kopalń do likwidacji w Śląskiem. Te zakłady wkrótce przestaną istnieć.Przeglądaj na kolejnych zdjęciach

Kopalnie do likwidacji na Śląsku PEŁNA LISTA Te kopalnie wkr...

Piszą do nas mieszkańcy z różnych miast w Śląskiem. Wstrząs był odczuwalny między innymi w Katowicach - zarówno w centrum, jak i na obrzeżach, ale również w Mikołowie, Chorzowie, Świętochłowicach, Sosnowcu czy w Zabrzu. Wstrząs odczuli też mieszkańcy Rybnika, Wodzisławia Śląskiego, Tychów, Jastrzębia-Zdroju, Pszczyny, Żor. Miast cały czas przybywa. Tak silnego wstrząsu dawno nie było. Jeszcze nie mamy żadnych nowych informacji od spółek górniczych. Wyższy Urząd Górniczy również nie wie, co było przyczyną...

Gdy tylko dowiemy się więcej, będziemy Państwa na bieżąco informować.

Zobaczcie koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 97

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Gdzie zgłaszać szkody?

b
[email protected]

Witam

Budryk należy pilnie zamknąć .To co wyciągają z tego 1000-ca i niżej nie jest nikomu do niczego potrzebne. Auta ciężarowe demolują drogi w Ornontowicach a szkody górnicze występują na całym obszarze gminy .W zasadzie wszystkie budynki ucierpiały należało by je w mniejszym lub większym stopniu wyremontować .Władze kopalni pewnie liczą,że część mieszkańców nie złoży wniosków,zakład tego typu jak kopalnia to przeżytek doprowadzi do tego ,że zniszczy całą gminę.Zadna poważna , nowoczesna firma nie zainwestuje w firmie górniczej stąd gmina nie będzie się technologicznie rozwijać.Jest część mieszkańców nie związana z tą kopalnią a odczuwająca skutki eksploatacji tego uciążliwego zakładu ,powinny mieć usunięte szkody na budynkach a oprócz tego wypłacone odszkodowanie.Należy pilnie zlikwidować ten zakład!!!

G
Gość
14 stycznia, 13:03, !:

Teraz będą udawać,że pracują nad oszacowanie strat.Po miesiącu poinformuja że sprawa powędrowała do Gigu lub innej instytucji okologorniczej,która stwierdzi,że wstrząsy pomimo swej skali nie mogły być przyczyną wszystkich zgłaszanych szkód i tak Po kolejnym miesiącu 80%Poszkodowanych otrzyma korespondencję,że kopalnia nie widzi możliwości załatwienia sprawy i pozostanie sąd.Ubezpieczenie nie wyplaca za szkody zwiazane z procesem wydobywczm wiec tez nic nie dostaniemy.O ile zglosisz sprawę do sądu to postępowanie będzie się ciągnęło miesiącami i tak wszystko z pieniędzy podatnika,ktory w najlepszym wypadku naprawi sprawy w wlasnym zakresie a najgorszym pozostanie bez dachu nad glowa.W jakim kraju żyjemy?

kto normalny w sądzie sprawiedliwości szuka ?

Chyba tylko jakieś miękkie faje?

G
Gość
14 stycznia, 17:04, Krakowianin:

Może w końcu wasz hanysy wszystkich zasypie z zrówna z ziemią ten niemiecki rejon

du bist lüge

s
szczur

to som te holerne poniemieckie miny glebinowe...

G
Gość

Dobrze że załączyli mapę Europy bo myślałem, że to na Antarktydzie

G
Gość
13 stycznia, 16:32, Gość:

Mieszkańcy Śląska dosyć już mają dotowanie nierentownych kopalń, coraz bardziej droższego prądu w skuli węgla, utrzymywania 40 parę letnich emerytów górniczych oraz wstrząsów!!!!!

13 stycznia, 16:37, Gość:

mów za siebie :P

13 stycznia, 16:47, Hanys:

Dość! Jest tak niskie bezrobocie że można wszystkich zatrudnić w zakładach na powierzchni ale nie! Dokładać do górnictwa polaczki! Zamknąć zlikwidować i nie dokładać miliardów z naszych.

13 stycznia, 20:59, Michał:

Ba***ie nikt do kopalni nie dopłaca napewno nie Ty !Unia zabrania dopłacania więc się doksztalć

13 stycznia, 22:21, Gość:

Ale ty dajesz na górnictwo a ni złotówki nie dałeś i mi tu nie pieprz

Popieram. Koniec z dotowaniem i ratowaniem górniczego trupa. Dać im po 5 tysiaków odprawy i darmowe kursy i niech idą w świat. Tam sa potrzebni. Węgiel lepszy i tańszy będzie choćby z Mozambiku !

G
Gość

Co to za marna redaktorzyna napisała 'Geophysical Institute od the Academy of Sience' .. OF i SCIENCE! Nawet przepisać z Internetu nie potrafi.

G
Gość
13 stycznia, 15:54, Milka:

W Gliwicach, na Jasnej, nie drzalo, tylko jakby bylo tapniecie budynku w dol, a potem wszystko poruszlao sie na boki. Siedzialam na fotelu i czulam jak jakby fotel wpadl w dol, a potem ruszlam sie razem z nim na boki. Nie, nie przesuwal sie sam fotel, tylko caly budynek, jakby ruszal sie w gore i dol oraz na boki. Nie bylo to zwykle drzenie, to byly ruchy powolne i mocne. Mialo sie wrazenie, jakby sufit sie zapadl.

Nie pij tyle???

G
Gość
13 stycznia, 21:06, Michał:

Warszawa 15;00 pałac kultury się przechylił ?

Pałac imienia Stalina

A
Adam
14 stycznia, 6:40, Adam:

Wystarczy wybudować 5 dużych fabryk paneli fotowoltaicznych i już nie trzeba będzie harować w trudnych warunkach narażając zdrowie i życie. Górnicy będą mogli wreszcie godnie pracować na swoje zarobki i uczciwa emeryturę w wieku 65lat, nie będą musieli w zbójecki sposób okradać i truć własnych obywateli.

14 stycznia, 07:43, Gość:

Jak z fotowoltaiki zrobić koks i później stal, żeby górnicy nie musieli harować?

Głównie chodzi tutaj o kopalnie z Katowickiego Holdingu Węglowego.

G
Gość

jak ja pracowalem w kopalni w latach 70tych to kierownictwo wiedzialo dokladnie ile ma ludzi pod ziemia a dzisiaj wym bałaganie nie wiedza nic

G
Gość
14 stycznia, 6:40, Adam:

Wystarczy wybudować 5 dużych fabryk paneli fotowoltaicznych i już nie trzeba będzie harować w trudnych warunkach narażając zdrowie i życie. Górnicy będą mogli wreszcie godnie pracować na swoje zarobki i uczciwa emeryturę w wieku 65lat, nie będą musieli w zbójecki sposób okradać i truć własnych obywateli.

Jak z fotowoltaiki zrobić koks i później stal, żeby górnicy nie musieli harować?

A
Adam

Wystarczy wybudować 5 dużych fabryk paneli fotowoltaicznych i już nie trzeba będzie harować w trudnych warunkach narażając zdrowie i życie. Górnicy będą mogli wreszcie godnie pracować na swoje zarobki i uczciwa emeryturę w wieku 65lat, nie będą musieli w zbójecki sposób okradać i truć własnych obywateli.

D
Dr Katarzyna

KWK BUDRYK trzeba pilnie zamknąć! Koniec ze zniszczeniami naszych mieszkań i domów! Ryle z Budryka game over.

Wróć na i.pl Portal i.pl