Pierwotnie strajk miał odbyć się we wtorek, ale pogoda pokrzyżowała plany organizatorów. W czwartek po południu w Poznaniu znów padało, ale o godz. 18 w akcji "SOS Amazonii" udział wzięło kilkadziesiąt osób. Zgromadzeni protestowali wobec bierności polityków w związku z ostatnimi wydarzeniami, które mają miejsce na świecie. Płonęły Syberia, Chiny, Demokratyczna Republika Konga, płonie też i Amazonia. Skala pożarów jest ogromna.
- Amazonia odpowiedzialna jest za znaczną cześć ziemskiego powietrza. Dziś płonie przez nadmierną eksploatację tych obszarów - mówią przedstawiciele Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, organizatorzy wydarzenia.
Sprawdź też:
Według oficjalnych danych pożary na obszarze Amazonii są w tym roku większe o 83 proc. w porównaniu z takim samym okresem w 2018 roku. Dotychczas wykryto prawie 80 tys. ognisk pożarów, które szybko się rozprzestrzeniają.
- Pożar lasów Amazonii przyczynia się do pogłębienia procesu zaniku różnorodności biologicznej. W puszczy amazońskiej żyje jeszcze bardzo wiele nieopisanych przez specjalistów gatunków, nie znamy ich biologii ani ekologii. To ogromny poligon badawczy dla przyrodników. Aktualna sytuacja powoduje szereg nieodwracalnych zmian, tragicznych w skutkach dla rodowitych mieszkańców lasów deszczowych oraz flory i fauny i tego terenu - mówi prof. Maria Wojterska z Wydziału Biologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza.
Przedstawiciele Młodzieżowego Strajku Klimatycznego podkreślają, że na ratunek Amazonii zbierane są dużo mniejsze kwoty niż na odbudowę katedry Notre Dame w Paryżu. Ekolodzy z kolei podkreślają, że główną przyczyną pożarów jest susza, wylesiania, ale i działalność człowieka, a także polityka obecnego prezydenta Brazylii, Jair Bolsonaro.
Polecamy:
W poniedziałek prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że przywódcy państw G7 przeznaczą ponad 20 mln dolarów na walkę z pożarami lasów w Amazonii. Ta propozycja została jednak odrzucona przez brazylijskie władze.
Pieniądze na ratunek Amzonii zbierają również organizacje pozarządowe. Fundacja Earth Alliance, współtworzona przez aktora Leonardo DiCaprio, ogłosiła, że przekaże 5 milionów dolarów na walkę z pożarami.
Z kolei środowisko naukowe, także z Polski apeluje do UE o odrzucenie umowy z międzynarodową organizacją gospodarczą Mercosur, dotyczącej m.in. eksportu produktów rolnych z krajów Puszczy Amazońskiej do Europy.
- Wylesianie, szczególnie obszarów tak ważnych jak naturalne ekosystemy leśne Puszczy Amazońskiej, jest jedną z głównych przyczyn obecnego kryzysu klimatyczno-ekologicznego - piszą naukowcy.
Zobacz zdjęcia z protestu zorganizowanego na ul. Święty Marcin przez Młodzieżowy Strajk Klimatyczny:
Poznań: SOS dla Amazonii. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w o...
Najnowsze zdjęcie z satelity "Copernicus", wykonane w niedzielę, 25 sierpnia pokazują skalę zniszczeń.
Zobacz:
Odkrywka Tomisławice: Aktywiści z Obozu dla Klimatu weszli n...
Sprawdź też:
