Żeby rozpocząć udane grzybobranie, wystarczy tylko kilka rzeczy - koszyk, wiaderko, nożyk i odpowiedni strój do wędrówki po lesie. Najlepiej oczywiście z samego rana i tuż po opadach deszczu.
Doświadczeni amatorzy grzybów mają już swoje ulubione miejsca, w których najchętniej zapełniają kosze. Choć wydawałoby się, że podczas grzybobrania najważniejsze to patrzeć dokładnie pod nogi, to jednak warto najpierw spojrzeć na drzewa. Dlaczego? Wyjaśnienie jest dość proste: grzyby to organizmy, które wyrastają z reguły przy danym gatunku drzew.

Grzybobranie: Gdzie można znaleźć maślaki, podgrzybki i borowiki?
Jeśli w lesie natrafimy na dęby, wówczas możemy się spodziewać, że znajdziemy tam borowiki szlachetne. Z kolei pod brzozami lubi rosnąć koźlarz babka oraz koźlarz pomarańczowożółty. Borowik przyczepkowy najczęściej rośnie w okolicy dębów i buków. Borowik usiatkowany lubi buki.
Koźlarz grabowy, jak sama nazwa wskazuje, rośnie w okolicy grabów. Jeśli podczas grzybobrania znajdziemy na swojej drodze sosny, wówczas możemy się spodziewać maślaka zwyczajnego, pstrego i mleczaja rydza. Przy drzewach takich jak świerki, sosny, buki i dęby, pojawić się mogą także kurki.
Koźlarz czerwony występuje często przy osikach. Maślaki z kolei napotkamy przy modrzewiach. Podgrzybka zajączka znajdziemy przy świerku.
Niektóre gatunki grzybów, takie jak np. podgrzybek brunatny i kurka, nie mają wyraźnej preferencji co do gatunku drzewa, przy którym lubią rosnąć - można je zatem spotkać w każdym miejscu lasu mieszanego.
Źródło: werandacountry.pl
mm
