Spis treści
Kolejne prawybory w PO przed wyborami prezydenckimi
Prawybory przed wyborami prezydenckimi odbywały się Platformie Obywatelskiej dwukrotnie. W 2019 roku, kiedy obecna marszałek Senatu, a ówczesna wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska rywalizowała z ówczesnym prezydentem Poznania Jackiem Jaśkowiakiem oraz w 2010 roku, kiedy to ówczesny marszałek Sejmu Bronisław Komorowski walczył o nominację z Radosławem Sikorskim.
Piątkowe prawybory dotyczą całej Koalicji Obywatelskiej, czyli nie tylko PO, ale również: Nowoczesnej, Inicjatywy Polska i Zielonych.
„Za chwilę głosowanie! Niezależnie od jego wyniku Koalicja będzie w tych wyborach jak jedna pięść. Dziękuję Rafałowi i Radkowi za podjęcie wyzwania i deklarację pełnej współpracy na rzecz wspólnej wygranej. Jesteśmy z Was dumni, Panowie!” - napisał na platformie X premier Donald Tusk.
Kto zagłosuje na Trzaskowskiego a kto na Sikorskiego?
Głos na obecnego prezydenta Warszawy chcą oddać m.in szef Nowoczesnej, minister ds. UE Adam Szłapka oraz przewodnicząca Inicjatywy Polska, szefowa MEN Barbara Nowacka, z kolei posłanki Zielonych Małgorzata Tracz oraz Klaudia Jachira zadeklarowały, że poprą Radosława Sikorskiego. W ciągu ostatnich dni, poparcie dla szefa MSZ zadeklarował również – ku zaskoczeniu części opinii publicznej – były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Radosława Sikorskiego poparł też m.in. obecny poseł PO, a w przeszłości szef SLD – Grzegorz Napieralski.
Większość sondaży realizowanych na zlecenie mediów wskazuje na większe prawyborcze szanse Rafała Trzaskowskiego, który od czasów wyborów prezydenckich z 2020 roku traktowany był jako „naturalny kandydat” w kolejnych wyborach. Taką tendencję wykazał również wewnętrzny sondaż zamówiony przez PO, którego wyniki upubliczniono w poniedziałek. Wynikało z niego, że w I turze wyborów Radosław Sikorski przegrałby z kandydatem PiS, zaś w drugiej – mimo wygranej – miałby mniejszą przewagę niż Rafał Trzaskowski.
Dla stronników prezydenta Warszawy sondaż był potwierdzeniem tego, że jest on najbezpieczniejszym, rozpoznawalnym przez społeczeństwo kandydatem. Z kolei zwolennicy Sikorskiego wskazywali, że ten startował z gorszej pozycji (badanie zrealizowano 5-10 listopada, podczas gdy prawybory ogłoszono 9 listopada), a i tak udało mu się zdobyć zadowalający wynik.
Głosowanie SMS-owe. Jak będzie wyglądać?
W piątkowych prawyborach wezmą udział wszyscy członkowie partii wchodzących w skład koalicji, niezależnie od opłacania przez nich składek członkowskich. To ponad 25 tys. osób.
Głosowanie, organizowane przez zewnętrzną firmę, będzie odbywało się za pośrednictwem zabezpieczonych SMS-ów. SMS z cyfrą „1” będzie oznaczał głos na Trzaskowskiego, zaś z cyfrą „2” – głos na Sikorskiego (zostało to ustalone w losowaniu). O godz. 8:00 do wszystkich działaczy zostanie wysłany SMS z instrukcjami, jak głosować. Oddanie głosu będzie możliwe do północy tego samego dnia. Potem zacznie się ich zliczanie.
O tym, że cały proces będzie przebiegał anonimowo, zapewniała PAP posłanka Klaudia Jachira, która również zasiada w komisji organizującej prawybory.
– W regulaminie jest jasno powiedziane: nikt z członków partii nie będzie miał wglądu w to, jak ten SMS będzie wyglądał, bo wszystko jest scedowane na zewnętrzną firmę – zaznaczyła.
Wskazała, że każda z partii wchodzących w skąd KO podpisała umowę o jednorazowym przekazaniu numerów telefonów swoich członków.
– Jedyną publiczną informacją będzie to, ile telefonów zostało udostępnionych, z jakiej partii i ile było głosów ważnych. (...) Ta firma nie dostaje nawet imion i nazwisk, więc nie ma możliwości, żeby ktokolwiek się dowiedział, kto na kogo oddał głos – mówiła.
Wicemarszałek Sejmu Dorota Niedziela przekazała, że wyniki głosowania dotrą do niej w zaklejonej kopercie. Po jej otwarciu zostanie spisany protokół, a potem wyniki zostaną przekazane opinii publicznej. Graniczną godziną na dostarczenie wyników jest godz. 12:00 w sobotę, jednak może dojść do tego wcześniej.
– To musi być do godz. 12:00, ale może być to też godz. 11:00 czy 10:00. Będziemy w gotowości – zapewniła.
W przypadku wcześniejszego dostarczenia wyników zakładane jest również wcześniejsze ogłoszenie zwycięzcy.
Skład komisji na prawybory w KO
Oprócz Doroty Niedzieli ze strony PO w skład prawyborczej komisji wchodzą też: wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska oraz szef klubu KO Zbigniew Konwiński. W komisji zasiada po jednej osobie z pozostałych ugrupowań wchodzących w skład KO - to Sławomir Potapowicz (Nowoczesna), Klaudia Jachira (Zieloni) oraz Dariusz Joński (Inicjatywa Polska). Oprócz tego w skład gremium wchodzą przedstawiciele kandydatów: Trzaskowskiego reprezentuje Wioletta Paprocka-Ślusarska, dyrektorka gabinetu prezydenta w warszawskim ratuszu, szefowa sztabu KO w poprzednich wyborach, zaś Sikorskiego - Marta Golbik, posłanka i wiceszefowa klubu KO.
Wyłoniony w głosowaniu kandydat KO na prezydenta 7 grudnia na Śląsku ma zaprezentować swój program.
Źródło: