Premier Donald Tusk kazał wziąć wiceministrom, którzy kandydują w wyborach do europarlamentu, bezpłatne urlopy. Kulisy zaskakującej decyzji

Lidia Lemaniak
Inny podkreślił, że pierwotnie szef rządu chciał, aby wszyscy wiceministrowie, którzy znaleźli się na listach wyborczych do Parlamentu Europejskiego podali się do dymisji.
Inny podkreślił, że pierwotnie szef rządu chciał, aby wszyscy wiceministrowie, którzy znaleźli się na listach wyborczych do Parlamentu Europejskiego podali się do dymisji. Sylwia Dąbrowa/Polska Press
Premier Donald Tusk kazał udać się na bezpłatne urlopy wszystkim wiceministrom, którzy startują w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W pierwotnej wersji chciał ich dymisji – ustalił nieoficjalnie portal i.pl.

Spis treści

Tusk chciał dymisji wiceministrów, którzy kandydują do PE

– Premier zadecydował wczoraj, że do godz. 12:00 każdy wiceminister, który startuje w wyborach do europarlamentu ma udać się na bezpłatny urlop. Od wczoraj jestem więc na urlopie – powiedział nam jeden z wiceszefów jednego z resortów.

Inny podkreślił, że pierwotnie szef rządu chciał, aby wszyscy wiceministrowie, którzy znaleźli się na listach wyborczych do Parlamentu Europejskiego podali się do dymisji. Wiceszefów resortów obronili jednak inni liderzy koalicji rządzącej.

Ostatecznie stanęło na tym, że do dymisji podali się tylko ministrowie, którzy kandydują w wyborach europejskich, czyli Borys Budka, Marcin Kierwiński, Bartłomiej Sienkiewicz i Krzysztof Hetman.

Złość w resortach

– Ludzie w resorcie są wściekli. Ministrowie także. Nie dość, że jesteśmy na bezpłatnym urlopie, to na dodatek takie decyzje paraliżują prace ministerstw – podkreśla jeden z chcących zachować anonimowość rozmówców i.pl.

Szczególnie źli mają być ci, którzy nie startują do europarlamentu z „jedynek” oraz ci, którzy w swoich okręgach mają znikome szanse. – Nie mam szans na mandat, a mimo tego musiałem wziąć bezpłatny urlop – mówi.

Wśród wiceministrów, którzy kandydują do europarlamentu są m.in. Krzysztof Śmiszek, Joanna Scheuring-Wielgus, Andrzej Szejna (wszyscy z Lewicy), Stefan Krajewski, Bożena Żelazowska, Michał Gramatyka (Trzecia Droga), czy Jacek Protas z PO (już 11 maja złożył wniosek o urlop w resorcie).

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Polacy wybiorą 53 europosłów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl