Prezydent Andrzej Duda gratuluje polskim snowboardzistom sukcesu na MŚ w Gruzji

Zbigniew Czyż
Prezydent Andrzej Duda.
Prezydent Andrzej Duda. Fot.Szymczak Krzysztof/Polska Press
Oskar Kwiatkowski wywalczył złoty medal, a Aleksandra Król brązowy na snowboardowych mistrzostwach świata w Gruzji. Gratulujemy i ogromnie dziękujemy za ten wspaniały sukces - napisał w niedzielę na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

"Doskonałe sportowe wieści z Gruzji. Oskar Kwiatkowski wywalczył złoty medal, a Aleksandra Król brązowy na snowboardowych mistrzostwach świata w slalomie gigancie równoległym" - wskazał w niedzielnym wpisie na Twitterze prezydent Duda.

"Gratulujemy i ogromnie dziękujemy za ten wspaniały sukces! Brawo!!!" - dodał.

Oskar Kwiatkowski mistrzem świata

Oskar Kwiatkowski wygrał niedzielną rywalizację w slalomie gigancie równoległym i zdobył w gruzińskim Bakuriani złoty medal mistrzostw świata w snowboardzie. Kilka minut wcześniej w wyścigu o trzecie miejsce triumfowała Aleksandra Król.

To najlepszy w karierze sezon Kwiatkowskiego, który tej zimy odniósł także pierwsze zwycięstwa w Pucharze Świata. Jest liderem klasyfikacji tej konkurencji w tym cyklu. Wysoko, bo na czwartym miejscu wśród kobiet, jest także 32-letnia Król.

Kwiatkowski wygrał rywalizację w slalomie gigancie równoległym i zdobył w gruzińskim Bakuriani złoty medal mistrzostw świata w snowboardzie. Kilka minut wcześniej w wyścigu o trzecie miejsce triumfowała Aleksandra Król.

Jak poinformował na Twitterze Polski Związek Narciarski, były to pierwsze polskie medale w historii mistrzostw świata w snowboardzie alpejskim.

"Nie mogę w to uwierzyć. Było naprawdę trudno. Starałem się zachować spokój, skupić się na desce. Cieszę się, że razem z Olą jesteśmy na podium" - powiedział Kwiatkowski na antenie Eurosportu 2.

Aleksandra Król z brązowym medalem MŚ

26-letni snowboardzista ma bardzo udany sezon. W styczniu odniósł dwa pierwsze zwycięstwa w Pucharze Świata i prowadzi w klasyfikacji tej konkurencji w tym cyklu. W niedzielnym finale wyprzedził Szwajcara Dario Caviezela o 0,26 s. Trzecie miejsce zajął Austriak Alexander Payer.

Wcześniej Polak miał drugi czas w kwalifikacjach, w 1/8 finału wyeliminował Masakiego Shibę (Japończyk nie ukończył swojego przejazdu), w ćwierćfinale - Koreańczyka Kima Sangkyuma (0,14 s), a w półfinale - mistrza olimpijskiego z Chin Austriaka Benjamina Karla (0,23 s).

W kwalifikacjach odpadli Michał Nowaczyk (19. miejsce) i Mikołaj Rutkowski (41.).

Z kolei 32-letnia Król była w kwalifikacjach piąta, a później pokonała Włoszkę Nadyę Ochner (0,21 s) i Austriaczkę Claudię Riegler (4,50 s). W półfinale Polka popełniła jednak błąd i o 1,91 s uległa srebrnej medalistce ubiegłorocznych igrzysk Austriaczce Danieli Ulbing.

W wyścigu o trzecie miejsce Król pokonała Włoszkę Lucię Dalmasso (2,03 s), a w finale Ulbing przegrała z Japonką Tsubaki Miki.

W kwalifikacjach odpadły Olimpia Kwiatkowska (21.) oraz Maria Chyc (34.).