Prezydent Andrzej Duda oddał hołd Żołnierzom Wyklętym. "Pamięć o nich będzie trwać w sercach Polaków"

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Prezydent Andrzej Duda oddał hołd Żołnierzom Wyklętym" podkreślając, że pamięć o bohaterach będzie trwać w sercach Polaków.
Prezydent Andrzej Duda oddał hołd Żołnierzom Wyklętym" podkreślając, że pamięć o bohaterach będzie trwać w sercach Polaków. Fot. PAP/Piotr Matusewicz
Wieczna pamięć żołnierzom podziemia antykomunistycznego - podkreślił Andrzej Duda w liście odczytanym podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Prezydent oddał cześć "ich heroicznej walce o niepodległą Polskę", oraz zaznaczył, że pamięć o Żołnierzach Wyklętych będzie trwać w sercach Polaków.

Prezydent Andrzej Duda o Żołnierzach Wyklętych

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Prezydent, w liście odczytanym przez szefa gabinetu Pawła Szrota przypomniał, że "już po raz trzynasty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

"Z tej okazji łączę się z Państwem, składając hołd uczestnikom drugiej konspiracji i oddając cześć ich heroicznej walce o niepodległą Polskę. Chcę też serdecznie podziękować wszystkim osobom, środowiskom, organizacjom i instytucjom, które swoją wspaniałą pracą przyczyniają się do pogłębiania i upowszechniania wiedzy o dziejach podziemia antykomunistycznego" - podkreślił.

Dlaczego Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest 1 marca?

Jak zaznaczył Andrzej Duda, "pierwszy marca został wybrany na datę święta państwowego, jako rocznica śmierci przywódców Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, na czele z płk. Łukaszem Cieplińskim, zgładzonych w 1951 roku".

"Tegoroczne obchody przypominają także o rocznicach dwóch innych wydarzeń, stanowiących główne cezury zrywu. I tak, 26 sierpnia minie 80 lat od zdradzieckiego pojmania przez Sowietów por. Antoniego Burzyńskiego "Kmicica", który został następnie zamordowany, a jego podkomendni rozbrojeni, rozstrzelani lub wcieleni siłą do czerwonej partyzantki. Dramatyczne wydarzenia, które rozegrały się w 1943 roku nad Jeziorem Narocz, uznaje się za pierwszy jawny akt agresji Rosji Sowieckiej wobec Armii Krajowej. Doświadczenie to zaważyło na późniejszej postawie żołnierzy okręgu wileńskiego AK, na czele z legendarnym mjr. Zygmuntem Szendzielarzem "Łupaszką", w oczach których komunistyczna Moskwa nie mogła być już odtąd "sojusznikiem naszych aliantów", lecz stała się drugim – obok hitlerowskich Niemiec – śmiertelnym wrogiem i okupantem" - podkreślił Andrzej Duda w liście.

"Z kolei 21 października przypadnie 60. rocznica śmierci ostatniego z leśnych, Józefa Franczaka "Lalka", który poległ w walce z siłami milicji i aparatu bezpieczeństwa" - dodał.

Zamyka się epopeja narodowego powstania

Prezydent podkreślił, że "między tymi wydarzeniami i datami – między 1943 a 1963 rokiem – zamyka się epopeja narodowego powstania przeciwko czerwonym najeźdźcom i okupantom oraz funkcjonariuszom obcego, narzuconego naszemu narodowi reżimu".

"Jednocześnie obecne uroczystości zbiegają się z obchodami 160–lecia powstania styczniowego. Pamiętamy, jak ważne i aktualne były tradycje roku 1863 dla naszych przodków i poprzedników w II Rzeczypospolitej. Pamiętamy, że nawet najwyżsi rangą wojskowi mieli obowiązek salutować jako pierwsi sędziwym weteranom powstania. Dla nas, współczesnych Polaków, analogiczną, najbliższą w czasie tradycją wysiłku zbrojnego dla Rzeczypospolitej jest właśnie walka Wyklętych–Niezłomnych" - zaznaczył Andrzej Duda.

"Niestety, po upadku komunizmu w wolnej Polsce nie od razu zaczęto oddawać im honory wojskowe. Nie od razu rozbrzmiało na ich część: Gloria victis! Potrzeba było wielkiej pracy i determinacji, aby prawda pokonała fałsze propagandy, a nasze własne suwerenne państwo oddało chwałę zwyciężonym. Chcę dziś gorąco podziękować ich rodzinom za ocalenie pamięci i pamiątek po bliskich w najtrudniejszych latach szykan, pogardy i niezrozumienia" - podkreślił.

Podziękowania dla badaczy

Prezydent w liście podziękował także badaczom "za przywracanie świadomości społecznej prawdziwych patriotów i wytrwałe poszukiwanie szczątków zamordowanych".

"Poczytuję sobie za zaszczyt, iż jako Prezydent Rzeczypospolitej mogę chociaż część z nich wprowadzić na należne im miejsce w panteonie narodowym. I jestem przekonany, że pamięć o nich będzie trwać w sercach Polaków, przekazywana z pokolenia na pokolenie" - zaznaczył.

"Cześć i chwała bohaterom! Wieczna pamięć żołnierzom podziemia antykomunistycznego!" - podkreślił prezydent.

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

lena

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl