
Spis treści
Prezydent i szef MON w Korzeniewie
We wtorek Korzeniewie prezydent, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda, a także wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz będą obserwowali współdziałanie wojsk NATO w ramach ćwiczenia STEADFAST DEFENDER-24. Gościem będzie również prezydent Litwy Gitanas Nauseda.

Ćwiczenia w tamtej okolicy ruszyły już dzień wcześniej.
– W poniedziałek odbyła się przeprawa przez Wisłę z jej lewego brzegu na prawy, czyli z miejscowości Opalenie do miejscowości Korzeniewo, trzema liniami promowymi: linią polską, francuską i brytyjsko-niemiecką – wyjaśnił rzecznik prasowy Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Marek Pawlak.
Żołnierze ćwiczyli przeprawę przez Wisłę
Dodał, że ćwiczenie polegało na przeprawie kilkudziesięciu sztuk ciężkiego sprzętu i kilkuset żołnierzy bez użycia mostów.
– Wojska stacjonują w rejonie Korzeniewa od kilku dni. Jest to duże wyzwanie logistycznie – tłumaczył ppłk Pawlak.
Zaznaczył, że przed rozpoczęciem manewrów przygotowano drogi dojazdowe, paliwo i miejsca do spania dla żołnierzy. Podkreślił, że we wtorek odbędzie się kolejna przeprawa przez Wisłę.
– Przeprawa trwa łącznie trzy dni, w trakcie manewrów przez rzekę przeprawi się ponad 3,5 tys. żołnierzy i tysiąc jednostek sprzętu – wyjaśnił.
Ćwiczenia Steadfast Defender 24
NATO rozpoczęło serię ćwiczeń pod wspólnym kryptonimem Steadfast Defender-24 (STDE-24). W ćwiczeniach, które odbywają się głównie w Europie Środkowej, bierze udział ok. 90 tys. żołnierzy ze wszystkich państw NATO oraz Szwecji. W ramach ćwiczeń sprawdzana jest zdolność sił Sojuszu do odstraszania i obrony, w tym odparcia ataku potencjalnego adwersarza na państwa NATO.
W ramach ćwiczeń STDE-24 Polska pełni rolę jednego z państw-gospodarzy i przyjmuje na swoim terytorium znaczną ilość żołnierzy i sprzętu Sojuszników, w tym w ramach ćwiczenia narodowego z udziałem sił zbrojnych innych państw pod kryptonimem DRAGON 24 (DR-24), które jest kluczowym elementem STDE-24.
W ćwiczeniu DR-24 zaangażowane jest łącznie ok. 20 tys. żołnierzy i 3,5 tys. jednostek sprzętu z 9 państw NATO, w tym około 15 tys. żołnierzy z SZ RP. DR-24 jest sprawdzianem współdziałania i wykonywania zadań bojowych na lądzie, morzu, w powietrzu oraz w cyberprzestrzeni.
Polski element, ćwiczenia Dragon-24
Główne siły do udziału w ćwiczeniu deleguje 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej, wsparta żołnierzami wojsk specjalnych, sił powietrznych, marynarki wojennej i 7. pomorskiej brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

W ćwiczenie zaangażowane są również elementy pozamilitarnej części systemu obronnego państwa, poczynając od administracji rządowej poprzez administrację samorządową na szczeblu wojewódzkim, powiatowym i gminnym.
Ćwiczenia w ramach STDE-24, w tym ćwiczenia narodowe z udziałem sił zbrojnych innych państw, takie jak DR-24 czy prowadzone przez U.S. European Command ćwiczenie DEFENDER-24 (DE-24), stanowią największy pokaz zdolności obronnych Sojuszu i jego państw członkowskich od 1999 r., tj. od tzw. pierwszej fali rozszerzenia NATO, która objęła Polskę, Czechy i Węgry. Ćwiczenia zbiegają się również z obchodami 75. Rocznicy powstania NATO.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Źródło: