Sąd stwierdził, że zarządzenie wojewody z czerwca ubiegłego roku pozbawiające Radosława Witkowskiego funkcji było zgodne z prawem. Sąd zauważył, że Radosław Witkowski powołuje się na wyjątek w ogólnej zasadzie zabraniającej pełnienia jednocześnie funkcji w spółkach prawa handlowego oraz funkcji prezydenta miasta.
Jednak - jak uzasadniał sąd - jeśli jest jakiś wyjątek od zasady to jego stosowanie powinno być jasne, konkretne, a zasady wykładni tego przepisu nie mogą zawierać żadnych domniemań, ani wątpliwości, a wykładnia rozszerzająca tego przepisu jest niedopuszczalna. To są elementarne zasady prawnicze w odniesieniu do wyjątków - mówił w ustnym uzasadnieniu orzeczenia sędzia Leszek Kobylski.
Pełnomocnik Radosława Witkowskiego profesor Michał Królikowski zapowiedział złożenie skargi kasacyjnej na piątkowe orzeczenie sądu.
- Piłka jest nadal w grze. Mamy spór prawny, który będziemy dalej toczyć przed sądami. Przyjmujemy ten wyrok z honorem, z pełną transparentnością i odwagą. Jako pełnomocnik chciałbym zapoznać się i lepiej zrozumieć dwie argumentacje, które sąd przedstawił i bez tego nie chciałbym komentować ustnych motywów rozstrzygnięcia, bo teraz trudno jest mi zająć stanowisko - powiedział Michał Królikowski.
Warto dodać, że batalie sądowe w sprawie wygaszenia mandatu mogą się toczyć jedynie do dnia jesiennych wyborów, bo mandat można wygasić komuś jedynie w trakcie trwania kadencji. Jeśli orzeczenie w sprawie Radosława Witkowskiego nie uprawomocni się do dnia wyborów - czyli do 21 października, cała sprawa zostanie umorzona.
Przypomnijmy, sprawa wróciła do Radomia po tym jak wojewoda złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie wygaszenia mandatu i sąd uznał jego rację. Na początku sądowej batalii w tej sprawie Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję wojewody i uznał rację Radosława Witkowskiego. Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił zarządzenie zastępcze wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery wygaszające mandat prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego. Wojewoda mazowiecki, a wcześniej Centralne Biuro Antykorupcyjne uznali, że Witkowski złamał ustawę antykorupcyjną zasiadając w radzie Nadzorczej Świętokrzyskiego Rynku Hurtowego. Sąd uznał, że w przypadku Witkowskiego zachodzi wyjątek przewidziany w przepisach, które zakazują łączyć funkcję prezydenta z funkcjami w spółkach prawa handlowego.
Zdaniem sądu, prezydent Witkowski, jako organ reprezentujący radomski samorząd miał - w ocenie sądu - prawo zgłosić swoją kandydaturę we władzach spółki i nie musiał tego robić w jakiejkolwiek szczególnej formie, na przykład pisemnej. Poza tym przepisy zezwalają, aby prezydent miasta zasiadał w spółce, gdzie większość ma skarb państwa i sama spółka zgłosi go do rady nadzorczej takiego podmiotu. W przypadku Świętokrzyskiego Rynku Hurtowego zachodziła wątpliwość, bo skarb państwa miał mniejszość w tej spółce, ale zgodnie z obowiązującymi przepisami inny współwłaściciel Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa powinna była przekazać na rzecz skarbu państwa swoje akcje. Gdyby to zrobiono skarb państwa miał by większość w Świętokrzyskim Rynku Hurtowym.
Komentuje wicewojewoda Artur Standowicz
IDĘ NA WYBORY SAMORZĄDOWE 2018 – REGION RADOMSKI – DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU I BĄDŹ NA BIEŻĄCO!
MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.
Dennis w radomskim klubie Explosion. Zagrał na zakończenie wakacji. Zobacz zdjęcia z imprezy!

POLECAMY RÓWNIEŻ:
Zobacz, jak igrali ze śmiercią w podradomskim Natolinie. Mężczyzna podniósł szlaban, a samochody przejechały tuż przed pociągiem