Prezydent: Nigdy nie wyrażę zgody na podważanie statusu sędziów
W drugim liście skierowanym we wtorek do marszałka Sejmu Szymona Hołowni prezydent Andrzej Duda odniósł się do projektu zgłoszonego we wtorek uchwały ws. usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego w kontekście pozycji ustrojowej oraz funkcji Krajowej Rady Sądownictwa w demokratycznym państwie prawnym. Projekt został złożony przez grupę posłów KO, PSL-TD, Polski 2050-TD oraz Lewicy. Na przedstawiciela wnioskodawców wyznaczono posła PSL-TD Krzysztofa Paszyka.
W swoim stanowisku w sprawie uchwały prezydent podkreślił, iż nie ulega wątpliwości, że większość parlamentarna ma mandat do wprowadzenia zmian w prawie. Podtrzymując swoją deklarację dot. otwartości na dialog i współpracę Andrzej Duda zastrzegł, że proponowane zmiany muszą jednak mieścić się w granicach wyznaczonych przez Konstytucję.
"Jako Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, któremu Konstytucja w art. 126 ust. 2 powierza czuwanie nad jej przestrzeganiem, nigdy nie wyrażę zgody na podważanie statusu sędziów powołanych przez Prezydenta RP" – zapowiedział.
Prezydent przypomniał, że powoływanie sędziów jest prerogatywą prezydenta i to wobec niego składają ślubowanie, w konsekwencji czego są nieusuwalni.
Andrzej Duda o projekcie uchwale ws. KRS: Ta teza jest nieprawdziwa
Duda przywołał m.in. wyrok Trybunału Konstytucyjnego z marca 2019 r., w którym TK oceniał dopuszczalność wyboru sędziowskiej części składu KRS przez Sejm i stwierdził zgodność regulacji z ustawą zasadniczą.
"Zatem teza zawarta w projekcie uchwały, że wybór członków Krajowej Rady Sądownictwa (sędziów) nastąpił z rażącym naruszeniem konstytucji, jako sprzeczna z wyżej wymienionym wyrokiem TK, jest nieprawdziwa" – czytamy.
To drugi list skierowany we wtorek przez prezydenta Andrzeja Dudę do marszałka Sejmu Szymona Hołowni. W pierwszym piśmie głowa państwa przedstawiła swoje stanowisko ws. zapowiadanych zmian w mediach publicznych.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
ag
