Prezydent zabrał głos ws. zmian w mediach publicznych. "To nie usprawiedliwia łamania konstytucji"

Anna Piotrowska
Opracowanie:
Andrzej Duda, prezydent: Zmiany zapowiadane w mediach publicznych "muszą respektować standardy demokratyczne oraz być przeprowadzone zgodnie z regułami określonymi w Konstytucji".
Andrzej Duda, prezydent: Zmiany zapowiadane w mediach publicznych "muszą respektować standardy demokratyczne oraz być przeprowadzone zgodnie z regułami określonymi w Konstytucji". Adam Jankowski/ Polska Press
Nie kwestionując prawa do wprowadzania zmian w systemie prawnym przez większość parlamentarną, należy podkreślić, że cel polityczny nie może stanowić usprawiedliwienia dla łamania czy obchodzenia konstytucyjnych i ustawowych uregulowań – napisał w stanowisku skierowanym do marszałka Sejmu Szymona Hołowni prezydent Andrzej Duda. To reakcja głowy państwa na planowane zmiany w mediach publicznych.

Uchwała ws. mediów publicznych

Sejm rozpoczął we wtorek pracę nad poselskim projektem uchwały ws. przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz PAP, zgłoszonym przez przedstawicieli KO, Polski 2050-TD, Lewicy, PSL-TD. Przedstawicielem wnioskodawców jest poseł KO Bogdan Zdrojewski.

W projekcie Sejm wzywa "wszystkie organy państwa Rzeczypospolitej Polskiej do niezwłocznego podjęcia działań mających na celu przywrócenie ładu konstytucyjnego w zakresie dostępu obywateli do rzetelnej informacji i funkcjonowania mediów publicznych oraz w zakresie niezależności, obiektywizmu i pluralizmu w realizacji misji publicznej przez publiczną radiofonię i telewizję, a także w zakresie uzyskiwania i przekazu informacji przez Polską Agencję Prasową".

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Prezydent pisze do Hołowni ws. zmian w mediach publicznych

Do projektu tego odniósł się w piśmie skierowanym do marszałka Sejmu Szymona Hołowni prezydent Andrzej Duda. Jego treść opublikowano na oficjalnej stronie Prezydenta RP.

Andrzej Duda przywołał w swoim stanowisku art. 21 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji, w myśl którego publiczna radiofonia i telewizja realizują misję publiczną, oferując całemu społeczeństwu i poszczególnym jego częściom zróżnicowane programy i inne usługi w zakresie informacji, publicystyki, kultury, rozrywki, edukacji i sportu, cechujące się pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością oraz innowacyjnością, wysoką jakością i integralnością przekazu.

W dalszej części pisma prezydent przypomniał o ważnej roli mediów publicznych w państwie demokratycznym.

"Należy wziąć pod uwagę, że społeczna ocena działalności mediów publicznych jest zróżnicowana. Nie kwestionując prawa do wprowadzania zmian w systemie prawnym przez większość parlamentarną, należy podkreślić, że cel polityczny nie może stanowić usprawiedliwienia dla łamania czy obchodzenia konstytucyjnych i ustawowych uregulowań. Wszystkie organy władzy publicznej są obowiązane do działania na podstawie i w granicach prawa (art. 7 Konstytucji)" – czytamy.

Kończąc, głowa państwa jednoznacznie podkreślił, iż zmiany zapowiadane w mediach publicznych "muszą respektować standardy demokratyczne oraz być przeprowadzone zgodnie z regułami określonymi w Konstytucji".

Poniżej publikujemy jego pełną treść:

Stanowisko prezydenta ws. zmian w mediach publicznych.
Stanowisko prezydenta ws. zmian w mediach publicznych. x@prezydentpl
Stanowisko prezydenta ws. zmian w mediach publicznych.
Stanowisko prezydenta ws. zmian w mediach publicznych. x@prezydentpl

ag

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl