Zajęcia edukacji seksualnej są prowadzone w kilku gdańskich szkołach ponadpodstawowych od roku. Biorą w nich udział uczniowie klas pierwszych, wyłącznie za pisemną zgodą rodziców.
Od miesięcy program Zdrovve Love ma przeciwników, którzy demonstrują swój negatywny stosunek do zajęć. Ma to formę protestów, konferencji prasowych czy też - co miało niedawno miejsce - samochodu z naczepą z banerem, który miał zniechęcić do udziału w zajęciach.
Grupa gdańskich uczniów reprezentująca samorządy uczniowskie oraz Młodzieżową Radę Miasta Gdańska w południe przed Urzędem Miejskim wyraziła poparcie dla programu.
Program Zdrovve Love. Gdańscy licealiści w obronie programu ...
- Jako grupa młodych społeczników, a przede wszystkim uczniów, chcielibyśmy przedstawić nasze zdanie na temat krytykowanego programu Zdrovve Love - zaczął Igor Dorawa, uczeń pierwszej klasy XIV LO w Gdańsku. - Trzymam program w ręku, przeczytałem go i nie widzę tam nic co mogłoby nas zdemoralizować. Ważne jest, by szkoły zapewniały nam rzetelną edukację seksualną, rodzice powinni dawać swoim dzieciom prawo wyboru. Jak mówi Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy, rodzice przed podjęciem ważnej decyzji wobec dziecka, powinni go wysłuchać. Program spotyka się z duża krytyką, szkoły unikają tego tematu. Nie miałem nawet takiej możliwości by wziąć w nim udział - dodał.
Program Zdrovve Love opiera się na zdrowym rozwoju nas samych. Jeżeli mamy wchodzić w dorosłe życie, chcemy mieć rzetelną wiedzę na temat naszej seksualności - mówiła Julia Szynicka z LO Collegium Gedanense oraz przewodnicząca Młodzieżowej Rady Bursy Gdańskiej.
Happening "Nie wyszliśmy z kapusty" przed sesją Rady Miasta ...
- Chcemy zwrócić uwagę na problem zawarty w tytule "nic o nas bez nas". To ignorowanie zdania młodych ludzi na temat inicjatyw mających wpływ na ich rozwój psychoseksualny. Młodzież powinna mieć dostęp do takiej wiedzy. Edukacja seksualna zapewnia świadomość sfery intymnej. Zdrovve Love jest szansą na zwiększenie wiedzy młodzieży na temat zdrowia prokreacyjnego - mówiła Julia, inna z uczennic.
- Na tych zajęciach nikt nikogo do niczego nie zmusza - mówił Mikołaj. - Stwarza się przestrzeń, w której nastolatki mogą swobodnie porozmawiać o nurtujących ich tematach z zakresu wiedzy o życiu seksualnym. Program jest skierowany do osób mających 15 lat, czyli takich, które mają prawo podejmować decyzje o życiu seksualnym. Ten program mówi o zabezpieczeniu się przed niechcianą ciążą czy chorobami przenoszonymi drogą płciową. Dział dotyczący antykoncepcji jest podzielony na trzy bloki, jeden z nich jest przeznaczony specjalnie dla osób wierzących, bo zawiera naturalne metody antykoncepcji, akceptowalne przez kościół katolicki. Te zajęcia wpływają na bezpieczeństwo. One są dobrowolne - dodał licealista.
Na koniec głos zabrał Jakub Hamanowicz, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska.
- Jako Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska chcemy w marcu zorganizować debatę na temat programu Zdrovve Love. Chcemy zaprosić zarówno zwolenników, jak i przeciwników programu, ale przede wszystkim chcemy zaprosić młodzież - zapowiedział.
Jeszcze dzisiaj, tj. 19 bm w środę o godz.15:30 odbędzie się spotkanie wiceprezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych Piotra Kowalczuka z prezesem stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk Markiem Skibą. Równolegle przed Urzędem Miejskim, odbędzie się spotkanie modlitewne zorganizowane przez przeciwników programu Zdrovve Love.
SEXED.PL, czyli edukacja seksualna według Anji Rubik
