Projekt Porozumienia dot. przedłużenia kadencji prezydenta skierowany do I czytania. Co z głosowaniem korespondencyjnym?

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Projekt Porozumienia dot. przedłużenia kadencji prezydenta skierowany do I czytania. Co z głosowaniem korespondencyjnym?
Projekt Porozumienia dot. przedłużenia kadencji prezydenta skierowany do I czytania. Co z głosowaniem korespondencyjnym? Adam Jankowski
Były wicepremier i szef Porozumienia Jarosław Gowin forsuje pomysł przedłużenia kadencji obecnego prezydenta o 2 lata. W środę wieczorem na stronie Sejmu pojawiła się informacja, że projekt skierowany został do I czytania w izbie niższej parlamentu. Co ciekawe, wczesnej Sejm przegłosował projekt PiS dotyczący głosowania korespondencyjnego 10 maja.

Projekt Porozumienia zakłada wprowadzenie zmian w Konstytucji, a konkretnie art. 127 ust. 2 o 5-letniej kadencji prezydenta. Ma to umożliwić przedłużenia kadencji obecnego prezydenta o 2 lata. Ustawa wpłynęła do Sejmu 6 kwietnia. Tego samego dnia Sejm przegłosował propozycję PiS dot. głosowania korespondencyjnego i wybory w pierwotnie zakładanym terminie – 10 maja. Natomiast z sejmowej informacja wynika, że 15 kwietnia skierowany został do I czytania projekt Porozumienia.

Pomysł na przedłużenie kadencji urzędującego prezydenta pojawił się w związku z informacją, że rząd, pomimo panującej pandemii koronawirusa, zamierza przeprowadzić już w maju wybory prezydenckie, na co nie było zgody Porozumienia (chociaż sam Jarosław Gowin popierał pomysł głosowania korespondencyjnego).

Jedna, 7-letnia kadencja

W uzasadnieniu projektu Porozumienia czytamy, że prezydent wybierany byłby na jedną, ale dłuższą – 7-letnią kadencję. Po jej zakończeniu nie mógłby się ubiegać o reelekcję.

Czytamy również, że „zwiększenie stabilności sprawowana urzędu prezydenta w trakcie biegu kadencji jest podyktowane sytuacją niespotykanego zagrożenia dla bezpieczeństwa prawnego i publicznego obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, związanego z zagrożeniem COVID-16”.

Na razie w harmonogramie Sejmu na czwartek czytanie projektu nie zostało uwzględnione.

Dymisja Jarosława Gowina

- Podaję się do dymisji – ogłosił 6 kwietnia na konferencji prasowej w Sejmie lider Porozumienia Jarosław Gowin. Jak tłumaczył jego ugrupowanie pozostaje jednocześnie częścią Zjednoczonej Prawicy. Były wicepremier wyjaśnił, że jego decyzja wiąże się z faktem, iż jego pomysł o przedłużeniu kadencji Andrzeja Dudy nie spotkał się z poparciem opozycji. Przedłużenie kadencji miałoby się wiązać z niemożnością – zdaniem Gowina – przeprowadzenia wyborów 10 maja z powodu koronawirusa.

- Nie ma zgody premiera na stan klęski żywiołowej. Wiąże się on z koniecznością odszkodowań, w tym międzynarodowych koncernów. Gdyby to trwało dłużej niż miesiąc, bylibyśmy społeczeństwem bankrutów - zaznaczył Gowin, mówiąc o rychłej katastrofie gospodarczej w razie stanu klęski żywiołowej.

Dodał, że jego ugrupowanie zaproponuje zmianę konstytucji oraz zmianę Regulaminu Sejmu, żeby skrócić czas między pierwszym i drugim czytaniem, aby przed wyborami 6 maja, by można było przesunąć je o dwa lata.
Były wicepremier podkreślił, że on sam nie poprze ustawy ws. głosowania korespondencyjnego, ale „przekonał kolegów, by dać jej szansę i ta ustawa zostanie poparta przez większość posłów Porozumienia”.

Ostatecznie projekt dotyczący głosowania korespondencyjnego został przyjęty. Teraz zajmuje się nim Senat.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl