Zmiany w mediach publicznych w Sejmie
Dziennikarz portalu 300polityka Michał Olech poinformował, że projekt zmian w mediach publicznych trafił już do Sejmu. Podpisali się pod nim politycy Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Nowej Lewicy. Przedstawicielem wnioskodawców wybrany został Bogdan Zdrojewski, przewodniczący sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.
Uchwała mówi o tym, że „Sejm uznaje za niedopuszczalne trwanie stanu jawnego naruszenia prawa oraz łamania przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji oraz Polską Agencję Prasową do informacji i zasady pluralizmu politycznego mającego swoje źródło w przepisach konstytucji”.
Projekt uchwały ws. mediów publicznych
Posłowie chcą, by organy państwa podjęły działania na rzecz zmian w mediach publicznych.
„(Sejm) wzywa wszystkie organy państwa Rzeczpospolitej Polskiej do niezwłocznego podjęcia działań mających na celu przywrócenie ładu konstytucyjnego w zakresie dostępu obywateli do rzetelnej informacji i funkcjonowania mediów publicznych oraz w zakresie niezależności, obiektywizmu i pluralizmu w realizacji misji publicznej przez publiczną radiofonię i telewizję, a także w zakresie uzyskiwania i przekazu informacji przez Polską Agencję Prasową” – czytamy w dokumencie.
Autorzy zobowiązują także Sejm do „niezwłocznego przystąpienia do prac legislacyjnych, zapewniających trwałe przywrócenie stanu zgodnego z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej we wskazanych obszarach funkcjonowania państwa”.
PiS o uchwała w sprawie mediów
Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek powiedział, że jego partia jest przeciwna podejmowaniu zmian w mediach za pomocą uchwał.
– Jeżeli rzeczywiście byłaby taka decyzja polityczna PO, koalicji rządowej, by uchwałami w jakiś sposób podważać funkcjonowanie ustawowo powołanych organów państwowych, to jest to poważne naruszenie zasad konstytucyjnych, demokratycznych, a przede wszystkim skok i zamach na pluralizm medialny w Polsce – ocenił we wtorek rano w PR24 Bochenek.
Jak dodał, Rada Mediów Narodowych została powołana drogą ustawową i jeśli ktoś chce ją zmienić lub zlikwidować, to powinno się to odbyć drogą ustawową.
– To wynika z podstawowych zasad konstytucyjnych – wskazał poseł PiS.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
