Protest w policji: Funkcjonariusze stawiają sześć warunków i szykują się do akcji protestacyjnej

Joanna Labuda
Joanna Labuda
Protest w policji: Funkcjonariusze stawiają sześć warunków i szykują się do akcji protestacyjnej
Protest w policji: Funkcjonariusze stawiają sześć warunków i szykują się do akcji protestacyjnej Dariusz Bloch
650 złotych podwyżki, zmiany w systemie emerytalnym i pełnopłatne zwolnienia lekarskie – to niektóre z żądań służb mundurowych. Jeśli nie zostaną zrealizowane przez rząd, funkcjonariusze zapowiadają protest.

Policjanci z naszego regionu i całej Polski biorą udział w tzw. referendum protestacyjnym. Na razie wyniki ankiety wskazują, że funkcjonariusze służb mundurowych, by wywalczyć lepsze warunki pracy, będą protestować.

– Wyniki są jednoznaczne. W tej chwili 14 tysięcy policjantów, ale też strażaków, pracowników służby celnej i straży granicznej chce ogólnopolskiej akcji protestacyjnej. Jeśli nie uzyskamy porozumienia z rządem, powołamy Ogólnokrajowy Komitet Protestacyjny Związków Zawodowych Służb Mundurowych i będziemy realizować oczekiwania funkcjonariuszy – mówi nam Andrzej Szary, szef wielkopolskiego związku zawodowego policjantów.

Przedstawiciele związków są już po wstępnym spotkaniu z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Joachimem Brudzińskim. – Przekazaliśmy na jego ręce sześć żądań funkcjonariuszy. Tylko dzięki zmianom w systemie emerytalnym oraz podwyżkom jest szansa, że będziemy mieć chętnych do służby – dodaje Andrzej Szary.

Zobacz też: Magazyn "Info z Polski"

– Negocjacje trwają. W ramach programu modernizacyjnego przewidziane są kolejne podwyżki dla policjantów. Rząd będzie o tym rozmawiał ze związkowcami – zapewnia Grzegorz Piechowiak, poseł Prawa i Sprawiedliwości z Piły.

Czego dokładnie żądają mundurowi? Chodzi o zapewnienie jeszcze w tym roku dodatkowych pieniędzy w budżecie państwa – po 650 złotych dla każdego funkcjonariusza, odmrożenie waloryzacji, przywrócenie poprzedniego systemu emerytalnego, płatne nadgodziny oraz zapewnienie 30 dni ochronnych przy zwolnieniu lekarskim, podczas których policjant miałby dostawać pełną pensję.
O postulacie zmodyfikowania systemu emerytalnego pisaliśmy już w ubiegłym roku. Obecnie, by uzyskać pierwsze uprawnienia emerytalne policjant musi mieć 25 lat służby (wcześniej było 15 lat) i 55 lat życia. Związkowcy proponują, by ten drugi warunek całkowicie zlikwidować, a pierwszy obniżyć choćby do 20 lat służby.

– Młodzi nie chcą pracować dla tej firmy po 35 lat. Nie opłaca im się to. Taki system jedynie zniechęca do służby. Teraz lepiej posiedzieć na kasie w dyskoncie, niż ryzykować swoje zdrowie za te same pieniądze – mówi nam anonimowo policjant z poznańskiej drogówki.

Protestujący będą walczyć także o podwyżki i płatne nadgodziny, które w służbach mundurowych mają tylko strażacy.

Funkcjonariusze są zniecierpliwieni, ponieważ sytuacja kadrowa nie napawa optymizmem. W 2012 roku chętnych do wstąpienia do służby było około 40 tys. osób. W 2018 roku przewiduje się, że będzie ich zaledwie około 10 tys. Co więcej, z danych Komendy Głównej Policji wynika, że 1 kwietnia 2018 roku w Polsce brakowało aż 5329 funkcjonariuszy. W pierwszym kwartale odeszło 1637 policjantów, a przyjęto zaledwie 623.

W samej Wielkopolsce jest blisko 460 wakatów. – Ta liczba będzie rosła. Jeśli nie będzie zastrzyku finansowego dla tych, którzy służą i chcą się przyjąć do służby, to będziemy mieć poważny kryzys w policji – może jeszcze nie w tym roku, ale w kolejnym na pewno – ostrzega szef wielkopolskiego związku zawodowego policjantów.

POLECAMY:

Test gwary poznańskiej

Jaki samochód do Ciebie pasuje?

Stary Poznań na zdjęciach!

Loty z Poznania w 2018 roku

Wszystko o Lechu Poznań

Piękne hostessy z Motor Show

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Protest w policji: Funkcjonariusze stawiają sześć warunków i szykują się do akcji protestacyjnej - Głos Wielkopolski

Komentarze 25

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
math
Ad 1. Dlatego 30 dni płatne bo wielokrotnie choroby powstają w skutek czynności służbowych. Prosty przykład? Proszę bardzo.
Patrol pieszy w zimie, kilka nocek, mróz. Albo nawet służba z radiowozem, z ciepłego do zimnego i tak kila razy w ciągu dnia lub nocy, dzień za dniem i wystarczy. To są tylko ludzie i łapią choroby i przeziębienia jak inni. Skoro charakter wykonywanej pracy przyczynia się do powstania choroby to dlaczego mam jeszcze być obciążony finansowo z tego powodu?
w
wilie64
pielęgniarki są potrzebne ,
N
Nie wiem co dalej
Jestem na kursie podstawowym mam 38 lat i wysluge emerytalna osiągnę w wieku 63 lat o kasie nawet nie chce mowic chyba zrezygnuje
L
Leszek
Jestem na kursie podstawowym mam 38 lat i nie wiem czy nie odejść bo wg wymogów osiągnę wysluge emerytalna w wieku 63 lat o kasie juz nie wspomnę
L
Leszek
Jestem na kursie podstawowym mam 38 lat i nie wiem czy nie odejść bo wg wymogów osiągnę wysluge emerytalna w wieku 63 lat o kasie juz nie wspomnę
L
Leszek
Jestem na kursie podstawowym mam 38 lat i nie wiem czy nie odejść bo wg wymogów osiągnę wysluge emerytalna w wieku 63 lat o kasie juz nie wspomnę
o
ola
Proponuję zwrócić się z zapytaniem do KGP: Ilu policjantów zrezygnowało w ciągu pierwszych np. trzech lat służby? Nabory naborami, a nie podają ilu jeszcze w trakcie kursu lub zaraz po jego zakończeniu rezygnuje. A szkolenie kosztuje...
o
olo
Teraz jest akcja: Wstąp do policji. Spoty, plakaty, filmy, a w Krakowie nawet oklejają radiowozy. A za jakiś czas będzie akcja dla policjantów: Zostań w policji. A i tak większość sobie pójdzie
x
xyz
Kiedyś te 15 lat przyciągało do służby, teraz nie ma nic ciekawego w tej formacji. Idą tam Ci, których pasją było pomaganie oraz deb*** co się dostali ponieważ są braki. Policjant w wieku 60 lat na ulicy szarpiący się z 25 letnim cwaniaczkiem którego zycie to browary, sterydy i siłowniam już widzę kto wygrywa... Niestety ten policjant mając 60 lat nie pójdzie za biurko czy też na szkołe ponieważ tam siedzi już kuzyn ciotki wujka brata kolegi komendanta i tu jest problem. Zamiast korzystać z wiedzy i doświadczenia to młodzi próbują jakoś załatwić interwencje, a później wychodzi taki syf jaki jest w gazetach.
Albo niech przywrócą to co było, albo niech dostosują się do kodeksu pracy. 8 godzin zamyka człowiek szafke i nie odbiera telefonu. Od policjanta wymaga się pełnej dyspozycyjności, ale nie daje się nic w zamian. Wręcz zabiera się wolne weekendy, albo zakazuje jak w Wydziale Ruchu Drogowego na szylinga. Albo płacimy na takich którzy chcą i będą pomagać albo ta formacja bierze co chce i później mamy co mamy.
P
Policjant 1989
K**** 300 %
J
Janek
Ok, ale na zachodzie w zdrowym systemie policjanci mają jedne z większych pensji na rynku, szanuje sie ich czas oraz warunki pracy. Dajmy naszym po 6tys. pensji, skrócone godziny pracy przy niekorzystnych warunkach, płatne nadgodziny i odszkodowania za wypadki w setkach tysiecy a nie pare groszy...
b
bat bat bat
Zawsze bawi mnie jak rozmówca nawija tekst " no przecież nigdzie na zachodzie policjant nie idzie po 25 latach na emeryturę", ja zawsze odpowiadam tylko dołączam na końcu K****, cyt; "Nigdzie na zachodzie, policjant nie dostaje 600 euro k****"
R
Rbca
Widzę, że wielu nie wie o czym dyskutuje. W istocie wg starych przepisów Policjant po 15 latach służby nabywał prawo emerytalne, ale w wysokości tylko 40 procent. To nikomu nie wystarczy nawet na pampersy, a dodam, że po 15 latach w tym kieracie każdy musi się leczyć. Mylicie także zwykłą pracę cywila ze służbą w Policji. Skoro zdaniem narodu Policja ma przejść na ogólny system emerytalny ( ZUS) to dlaczego nie wprowadzić innych przywilejów cywila : odpowiedzialność karna przełożonych za mobbing i wykorzystywanie władzy, płacenie dodatków 50 i 100 procent za świadczenie pracy w godzinach nocnych, święta i dni ustawowo wolne, zniesienie dyspozycyjności 24 h na dobę 7 dni w tygodniu, świadczenia socjalne, prawo czynnego życia politycznego, zero pracy dla statystyki i zależności od innych organów np. Prokuratury i Sądu, itp. W Policji tego nie ma. Stąd prawo do szybszej emerytury i dorabiania , bo sama emerytura to za mało. Policjanci są w tym kraju banitami , bo nie mają żadnych praw. Art. 15 a wszedł w życie w 2003 roku , ale działa wstecz bo od 01.02.1999r. To wbrew Konstytucji, ale dla Policji może i musi tak być. Tak nieudolny Rząd szuka oszczędności i przy tej polityce obudzi się z ręką w nocniku. Chętnych do tego kieratu nie ma i dalej nie będzie. Jeśli są mimo to chętni to zapraszam. Życzę miłego polemizowania.
N
Nie ważne
Jeśli tak uważasz to zapraszam do tej fotmacji, a nie opierać swojego zdania na filmach typu pitbull czy drogówka. Czy pomyslaleś kiedyś jaka odpowiedzialność spływa na nawet "niższego" policjanta? Musi decydować na miejscu np. czy pozbawiać wolności innego człowieka bez pomocy z żadnej strony, bo w konsekwencji odpowie karnie za swoje zachowanie
O
Ob
Spłycasz obrażając ludzi, poziom merytoryczny twojej wypowiedzi jest żałosny.
Wróć na i.pl Portal i.pl