Protest w słynnym kościele św. Krzyża w Łodzi. Powodem informacja, że abp Ryś przekaże go dominikanom

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Czy abp Ryś przekaże kościół św Krzyża dominikanom?
Czy abp Ryś przekaże kościół św Krzyża dominikanom? Grzegorz Gałasiński
Wielki niepokój w parafii Podwyższenia św. Krzyża u zbiegu ul. Tuwima i Sienkiewicza w centrum Łodzi wywołała informacja, że kuria ten znany, zabytkowy, historyczny kościół przekaże dominikanom. Wprawdzie ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś zaprzecza, to jednak nie studzi to nastrojów i wierni zapowiadają akcje protestacyjne: od zbierania podpisów pod petycją w obronie świątyni do blokowania wejścia do kościoła przed spodziewanym przybyciem zakonników.

Wiele emocji i falę krytyki wzbudziły w parafii Podwyższenia św. Krzyża w centrum Łodzi zaskakujące informacje, że arcybiskup Grzegorz Ryś chce przekazać kościół dominikanom. Parafianie postanowili bronić swojej świątyni.

Na czele protestu stanął szafarz Krzysztof Góra. Jest on jednym z szefów 9-osobowej Duszpasterskiej Rady Parafialnej, która jako ciało doradcze księdza proboszcza została ustanowiona jeszcze przez księdza arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Ponadto znany jest jako przewodniczący oddziału parafialnego Akcji Katolickiej.

Zapytany przez nas o plany przekazania dominikanom kościoła Podwyższenia św. Krzyża, ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś odparł, że jest to plotka. Niestety, nie odpowiedział, co mogło być powodem takiej pogłoski i czy były plany przekazania dominikanom słynnej świątyni. Dociekał za to, kto nas poinformował o takim projekcie. W sprawie tej rozmawialiśmy też z księdzem prałatem Zbigniewem Traczem, kanclerzem i rzecznikiem prasowym kurii, który zapewnił nas, że wspomniany kościół nie zostanie przekazany dominikanom.

Mimo tych zapewnień parafianie nie zrezygnują z akcji protestacyjnych.

- Nasze informacje w sprawie przejęcia kościoła przez dominikanów, którzy sami o tym rozpowiadali, były wiarygodne. Dlatego nie zawieszamy naszej akcji i w najbliższą niedzielę po mszach św. będziemy zbierali podpisy pod petycją w obronie naszego kościoła. Jeśli będzie trzeba, to zablokujemy wejście do niego, aby nie wpuścić dominikanów. Zastanawiamy się też, czy potrzebny jest taki konflikt i takie zamieszanie, które przecież niczemu i nikomu nie służy - zaznacza Krzysztof Góra.

A co na to wszystko proboszcz parafii Podwyższenia św. Krzyża?

- Ksiądz Wojciech Danka jest w szoku. Ale nie wypowiada się w tej sprawie, gdyż znalazł się w delikatnej sytuacji. Właśnie skończył 76 lat i złożył rezygnację z funkcji proboszcza ze względu na wiek - wyjaśnia Krzysztof Góra.

Kościół św. Krzyża jest jednym z najstarszych i najbardziej znanych w Łodzi. Powstał w 1875 r. w stylu neoromańskim. Są w nim ołtarze ufundowane przez znanych łódzkich fabrykantów. Ołtarz główny ufundował Karol Scheibler, zaś ołtarz boczny jego zięć - Edward Herbst.

Dziś kościół słynie z uroczystości patriotycznych, które tam się odbywają, gdyż przy świątyni jest tablica upamiętniająca poległych stoczniowców w 1970 r. i pomnik poświęcony ofiarom stanu wojennego w PRL. Parafia liczy około 8 tys. wiernych.

ZOBACZ TEŻ: Arcybiskup Ryś zaprasza do debaty o Polsce. O polskości rozmawiać będą Karol Modzelewski i prof. Adam Strzembosz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Protest w słynnym kościele św. Krzyża w Łodzi. Powodem informacja, że abp Ryś przekaże go dominikanom - Dziennik Łódzki

Komentarze 34

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Adam - Twój przyjaciel
Krzysiu nie protestuj, bo sam gola sobie strzelasz. Podejrzewam, że gdyby dominikanie wylądowali w św. Krzyżu, byłoby to z pożytkiem dla wszystkich. DLA WSZYSTKICH. Ta parafia mogłaby ożyć dzięki nowym wiernym, których przyciągnęliby bracia w białych habitach. A popatrz bez różowych okularów, jak tam jest w tej chwili. Pozdrawiam Cię gorąco.
I
Inex
Dominikanie to wspaniały zakon. Każdy, kto go krytykuje, powinien najpierw posłuchać tego jak głoszą Ewangelię. To jedni z najlepszych kaznodziejów. W kaplicy, w kaminienicy przy Zielonej 13 jest tak dużo wiernych na mszy, że trudno się pomieścić. Cudownie, gdyby bp Ryś przekazał im tą parafię. To byłaby bardzo dobra decyzja!
p
przy okazji
O. Górzyński jest zaledwie jednym z Dominikanów. Nie wolno oceniać całego zgromadzenia na podstawie wypowiedzi jednej osoby. To tak jakby oceniać nas Łodziaków po wypowiedzi pierwszej napotkanej osoby.
r
rozsądek
artykuł szkodzi wszystkim wymienionym stronom !!! oficjalnego stanowiska Kurii ani Dominikanów nikt nie opublikował a oni takiego nie muszą wydawać. Nie dajmy się wzajemnie na siebie zaszczuć tylko dlatego, że ktoś potrzebował na łamach DŁ napisać kilka linijek tekstu.
c
człowiek
artykuł szkodzi wszystkim wymienionym stronom!!! Oficjalnego stanowiska Kurii ani Dominikanów nikt nie przytoczył - nie muszą się nikomu z tego tłuaczyć. Nie można dać się wzajemnie zaszczuć tylko z tego powodu, że ktoś potrzebował napisać kilka słów na łamach DŁ.
?
ksiądz? raczej wesołkowate boże cielę, które pomyliło biznesy - kościelny z podkasaną muzą, wprowadzającą nową religię wśród Polaków - judeo-chrześcijańską,
z nowym grzechem - antysemityzmem... co z grzechem antypolonizmu? - jeszcze był nie orzekł...
może od razu przeznaczyć ten w/w kościół na synagogę p.abp, czy też - rebe.Ryś?
A
Ania
W parafii św. Anny na Zarzewie przez ponad pięć lat mieszkały Siostry Dominikanki. Ta parafia przyzwyczajona jest do białych habitów. Po wyprowadzce Sióstr pozostały puste cele klasztorne na poddaszu. Proponuję, by Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś przysłał Ojców Dominikanów do parafii św. Anny w Łodzi, a prałata ks. Piotra Turka mianował proboszczem w jego rodzinnej parafii Św. Krzyża. Ks. Piotr Turek jest wspaniałym organizatorem, który byłby w stanie sprawnie wyremontować zabytkowy kościół Podwyższenia Św. Krzyża. To Salomonowe rozwiązanie
h
he,he
są zakonem bardzo pracowitym. Są w Łodzi jeszcze białe plamy na mapie gdzie mogliby wybudować nową świątynię wzorem Franciszkanów z Dąbrowy. Polecam pod rozwagę.
p
przy okazji
Jakie konkretnie zarzuty mają parafianie wobec zakonu Dominikanów, że aż tak bardzo ich nie chcą? Czym się zakon ten naraził? Ale tak konkretnie poproszę.
m
mj
zupełnie nie rozumiem oburzenia.. może to spowoduje, że ludzie zaczną do tego kościoła przychodzić?
A
Anna Pac
Szkukajcie na fB;

K
z

N
s
z
z

S
o
l
i
d
a
r
n
o
s
c

O
r
g
a
n
i
s
t
o
w 11
o
oddź
A może przekazać kapucynom ?
K
Karen
Owszem z majątkiem mogą zrobić co chcą. Na Zachodzie już dawno wyprzedali kościoły, które przerobiono na wszystko co się da. Ale duchowo parafia zaistniała dla ludzi, którzy mieszkają na danym obszarze, jest im przydana jako najmniejsza jednostka administracyjna kościoła. NIE LICZENIE SIĘ Z TYM, to nie liczenie się z wiernymi! Po co niby w kościele tak bardzo naciska się, by każda parafia miała RADĘ PARAFIALNĄ? Czyżby praca takiej rady ( reprezentowanie wszystkich wiernych), miałaby być tylko fikcją? Postępowanie arcyb. pokzauje, że nie liczy się z ludźmi, nie umie wprowadzać zmian.
q
qwerty
Łódź to jedyne wielkie miasto w Polsce gdzie Dominikanie nie mają swojej parafii
i powinno się to zmienić. Kościół Podwyższenia Krzyża to dobra parafia dla Dominikanów,
którzy ożywiliby tę skostniałą parafię. Arcybiskupie Grzegorze Rysiu, uczyń to!
Ł
Łodzianin
Zastanawiam się..., czy aby pan Krzysztof Góra, kimkolwiek jest, nie powinien powściągnąć nieco wodzy swej wyobraźni...?!
Jestem mieszkańcem osiedla Dąbrowa. Do początku lat 80-tych XX w. naszym kościołem parafialnym był kościół pod wezwaniem Św. Anny. Od 1981 roku, nie zmieniając miejsca zamieszkania, staliśmy się parafianami kościoła p.w. Maksymiliana Kolbe (prowadzonego przez Franciszkanów), a dziesięć lat później objęła nas parafia p.w. Trójcy Przenajświętszej. Jakoś wtedy nikt nie protestował, nie blokował, nie okupował!
Ludzie!!! Odrobinę umiaru i trochę więcej zdrowego rozsądku i mniej nienawiści!!!
Wróć na i.pl Portal i.pl