Wiele emocji i falę krytyki wzbudziły w parafii Podwyższenia św. Krzyża w centrum Łodzi zaskakujące informacje, że arcybiskup Grzegorz Ryś chce przekazać kościół dominikanom. Parafianie postanowili bronić swojej świątyni.
Na czele protestu stanął szafarz Krzysztof Góra. Jest on jednym z szefów 9-osobowej Duszpasterskiej Rady Parafialnej, która jako ciało doradcze księdza proboszcza została ustanowiona jeszcze przez księdza arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Ponadto znany jest jako przewodniczący oddziału parafialnego Akcji Katolickiej.
Zapytany przez nas o plany przekazania dominikanom kościoła Podwyższenia św. Krzyża, ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś odparł, że jest to plotka. Niestety, nie odpowiedział, co mogło być powodem takiej pogłoski i czy były plany przekazania dominikanom słynnej świątyni. Dociekał za to, kto nas poinformował o takim projekcie. W sprawie tej rozmawialiśmy też z księdzem prałatem Zbigniewem Traczem, kanclerzem i rzecznikiem prasowym kurii, który zapewnił nas, że wspomniany kościół nie zostanie przekazany dominikanom.
Mimo tych zapewnień parafianie nie zrezygnują z akcji protestacyjnych.
- Nasze informacje w sprawie przejęcia kościoła przez dominikanów, którzy sami o tym rozpowiadali, były wiarygodne. Dlatego nie zawieszamy naszej akcji i w najbliższą niedzielę po mszach św. będziemy zbierali podpisy pod petycją w obronie naszego kościoła. Jeśli będzie trzeba, to zablokujemy wejście do niego, aby nie wpuścić dominikanów. Zastanawiamy się też, czy potrzebny jest taki konflikt i takie zamieszanie, które przecież niczemu i nikomu nie służy - zaznacza Krzysztof Góra.
A co na to wszystko proboszcz parafii Podwyższenia św. Krzyża?
- Ksiądz Wojciech Danka jest w szoku. Ale nie wypowiada się w tej sprawie, gdyż znalazł się w delikatnej sytuacji. Właśnie skończył 76 lat i złożył rezygnację z funkcji proboszcza ze względu na wiek - wyjaśnia Krzysztof Góra.
Kościół św. Krzyża jest jednym z najstarszych i najbardziej znanych w Łodzi. Powstał w 1875 r. w stylu neoromańskim. Są w nim ołtarze ufundowane przez znanych łódzkich fabrykantów. Ołtarz główny ufundował Karol Scheibler, zaś ołtarz boczny jego zięć - Edward Herbst.
Dziś kościół słynie z uroczystości patriotycznych, które tam się odbywają, gdyż przy świątyni jest tablica upamiętniająca poległych stoczniowców w 1970 r. i pomnik poświęcony ofiarom stanu wojennego w PRL. Parafia liczy około 8 tys. wiernych.
ZOBACZ TEŻ: Arcybiskup Ryś zaprasza do debaty o Polsce. O polskości rozmawiać będą Karol Modzelewski i prof. Adam Strzembosz