Energetyka jądrowa
Pierwsza omawiana przez TVP Info kwestia dotyczy budowy elektrowni atomowych. Portal zwraca uwagę, że rząd Prawa i Sprawiedliwości podpisał umowy na budowę elektrowni atomowej, jednak ich budowa może zostać wstrzymana.
Dzieje się tak, ponieważ wśród opozycji najbardziej "za" jest Polskie Stronnictwo Ludowe. Jeśli chodzi o pozostałe ugrupowania, ich głos nie jest do końca sprecyzowany, aczkolwiek Urszula Zielińska otwarcie przeciwstawiała się temu pomysłowi w jednym z wywiadów przed wyborami.
"Musimy się dowiedzieć, na ile umowa jest zobowiązująca i jakie kary grożą nam za jej odstąpienie – zdradziła przedstawicielka Koalicji Obywatelskiej, podkreślając, że nie jest to tylko stanowisko Zielonych. – To jest konsensus całej Koalicji Obywatelskiej" - mówiła.
[poleacny]25432867[/polecany]
Podzielona gospodarka
Wiele różnic pojawia się również w kwestii szeroko pojętej gospodarki. Problem pojawia się już przy samej kwocie wolnej od podatku, gdzie posłanka Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska wskazała, że nie ma "przestrzeni" na podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych. Zupełnie przeciwne obietnice składa Izabela Leszczyna z PO, obiecując, że wszystko ma już policzone.
Problem, że jednak w samej Koalciji Obywatelskiej nie wierzą w sukces tej obietnicy, którą złożył sam Donald Tusk, ponieważ Katarzyna Piekarska z Inicjatywy Polskiej, powiedziała w Polsat News, że "nie wie czy w 2024 roku" zostanie wprowadzona ta kwota.
Rolnicy też nie powinni nastawiać się na jasność i porozumienie, ponieważ program "Rolnicza dwunastka", czyli postulaty przygotowane przez OPZZ Rolników i Organizacji rolniczych, a także NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność", w skład których wchodzą chociażby sprzeciw wobec ograniczenia produkcji mięsa, nie jest popierany przez KO i Zielonym, a część punktów jest nie do zaakceptowania dla Lewicy. Jedyna popierająca partia to natomiast PSL.
Programy społeczne - likwidować czy zwiększać?
TVP Info wskazuje, że podobnie wygląda sprawa z programami społecznymi. Chodzi tu głównie o 13. i 14. emeryturę, a także 800 plus.
W kwestii świadczeń dla emerytów, ich likwidacji domaga się PSL. Z kolei Lewica i Koalicja Obywatelska nie chcieliby usunięcia świadczeń, wierząc, że "co było dane, nie zostanie zabrane".
Świadczenia na dzieci również rozdzielają się na dwie strony, chociaż nie tak klarownie. Na ten moment Lewica i KO nie mają jasnego stanowiska, ale Trzecia Droga chciałaby zmienić zasady i przyznawać świadzcenia tylko pracującym rodzicom.
To sprawia, że sporną kwestią jest również kwestia stanu budżetu państwa, a zwłaszcza stanu finansów publicznych.
"Rewizję polityki społecznej i inwestycji publicznych zapowiada Polska 2050 i Koalicja Obywatelska. Stanowiska nie zabrał PSL, a Lewica zamierza walczyć o wszystkie programy socjalne" - tłumaczy tvp.info.
Kwestie migracyjne
W obecnej Europie poważnym problemem i zagrożeniem jest kwestia nielegalnych migracji, ale też, w przypadku Polski, niebezpieczeństwo nadciąga z granicy z Białorusią. Nawet w tak ważnej kwestii politycy opozycji nie są w stanie się dogadać.
Co prawda, na ten moment, wszystkie partie opowiadają się za proponowanym przez Unię Europejską paktem migracyjnym, jednak inaczej dzieje się już w sprawie zapory na granicy polsko-białoruskiej.
Tutaj Polskie Stronnictwo Ludowe chciałoby rozbiórki muru.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Aborcja
Zgody nie ma również w kwestii bardzo ważnej dla kobiet, dla których był to jeden z najważniejszych punktów przy wyborze swojej partii, czyli w aborcji.
Donald Tusk podczas kampanii zapowiadał zwiększenie swobody i dopuszczanie aborcji do 12. tygodnia ciąży, a politycy Lewicy szli jeszcze dalej, mówiąc o aborcji eugenicznej nawet do dnia narodzin.
Bardziej "trzeźwo" na sprawę patrzą przedstawiciele PSL i Polski 2050, którzy chcieliby, by głos zabrali sami Polacy - poprzez referendum.
źródło: tvp.info