Piotr Müller gościem "Rozmowy Piaseckiego"
Piotr Müller w poniedziałek był gościem Konrada Piaseckiego w programie "Rozmowa Piaseckiego" w TVN24. Głównym tematem rozmowy była kwestia powierzenia przez prezydenta Andrzeja Dudę misji tworzenia rządu Prawu i Sprawiedliwości i Mateuszowi Morawieckiemu.
"Zrobimy co możliwe, aby tak się stało, ale każdy wie, że ta misja utworzenia rządu w takim kształcie jest bardzo trudna. Uważamy, że powinniśmy spróbować. To jest pewnego rodzaju uczciwość wobec naszych wyborców" - oznajmił Müller.
Zaznaczył, że podobna sytuacja - gdy partia, która wygrała wybory, a nie miała większości - otrzymała podobną misję po ostatnich wyborach w Hiszpanii.
"Misji tworzenia rządu nie dostał były premier. Dostała osoba, wokół której było przeświadczenie, że jest większość. Dostał lider największej partii, która wygrała wybory" - dodał.
Rzecznik rządu o planach opozycji
Na uwagi redaktora, że prezydent mógł powierzyć tę misję koalicji Trzeciej Drogi, Platformy Obywatelskiej i Lewicy, które podpisały umowę koalicyjną, posiadając większość, poseł zwrócił uwagę, że dostanie ona takie zadanie, jeśli nie dojdzie do skutku stworzenie rządu przez partię, która zwyciężyła w wyborach.
"Umowa koalicyjna będzie realizowana, jeżeli w drugim kroku Donald Tusk zostanie premierem i wtedy będziemy rozliczać z realizacji umowy koalicję, natomiast w pierwszym kroku Andrzej Duda powierzył misję nam" - powiedział.
Zwrócił również uwagę, że obecna sytuacja nie stoi na przeszkodzie, by koalicja realizowała swoje przedwyborcze obietnice.
"W tym momencie rząd funkcjonuje normalnie, ma kompetencje i parlament również może realizować swoje obietnice, realizować kompetencje ustawodawcze. Opozycja przez miesiąc może realizować swoje obietnice, nawet jeśli będzie rząd Mateusza Morawieckiego, może realizować proces legislacyjny, na przykład przyjmować ustawy ze stu konkretów (Platformy Obywatelskiej). Nie ma żadnej sytuacji, w której opozycja z punktu widzenia ustawodawczego byłaby zblokowana przez najbliższy miesiąc" - wyjaśnił Piotr Müller.
Dodał, że "nie jest tak, że gdy jest rząd w misji tworzenia rządu, nie da się realizować projektów, zwłaszcza tych, które nie są niezwykle drogie, a tych jest cała masa ze strony PO".
Rzecznik rządu Mateusza Morawieckiego wskazał też, że próba stworzenia nowego rządu będzie okazją, by pokazać Polakom alternatywną możliwość rządów.
"Jeżeli Polacy mają mieć świadomość tego, jaka jest alternatywa w sprawowaniu rządów, to my to chcemy pokazać, również po to, że jeżeliby ta misja się nie powiodła, żeby pokazywać, co chcieliśmy zrealizować, a czego rząd Donalda Tuska nie realizuje. Chcemy pokazać, jakie rzeczy byśmy zrealizowali przez kolejne cztery lata" - zapewnił.
Elżbieta Witek jako wicemarszałek Sejmu
Piotr Müller pytany o to, kto zostanie wskazany jako kandydat na wicemarszałka Sejmu przez Prawo i Sprawiedliwość, potwierdziło, że będzie to Elżbieta Witek, dotychczasowa marszałek.
"Taki jest scenariusz przewidziany na to posiedzenie Sejmu i liczę na to, że sejm zaakceptuje tę kandydaturę" - powiedział.
Zaznaczył, że "nie wierzy", by partie koalicyjne mogły odrzucić tę kandydaturę, nawet pomimo swoich niechęci.
"Tak wielokrotnie mówiliście, że to opozycja demokratyczna, że standardy mają. Pan chyba nie wierzy, że mogliby się tak zachować" - zwrócił się do prowadzącego.
Zdradził również, że Prawo i Sprawiedliwość "nie przewiduje takiego scenariusza", w którym kandydatura Elżbiety Witek byłaby odrzucona. Partia nie przedyskutowała żadnej alternatywy.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
rs