Spis treści
Prowokacja SB przeciw ks. Jerzemu Popiełuszce
Choć wątek ten był badany przez prokuraturę jeszcze w latach 90., to śledztwo w tej sprawie wszczął Instytut Pamięci Narodowej dopiero w styczniu 2019 roku. Oskarżono o ten proceder esbeków, którzy kierowali i bezpośrednio uczestniczyli w prowokacji przeciwko księdzu Jerzemu Popiełuszce.
W listopadzie 2019 roku Sąd Okręgowy uznał, że czyny funkcjonariuszy SB nie były zbrodnią przeciwko ludzkości (co zarzucał im IPN) w rozumieniu prawa międzynarodowego, więc się przedawniły, zgodził się z tym także Sąd Apelacyjny.
IPN wniósł o kasację do Sądu Najwyższego, który przychylił się do tego wniosku w grudniu 2023 roku.
Ponownie ruszył proces
Prokurator IPN Barbara Śledź odczytała akt oskarżenia. Pierwotnie był on sformułowany przeciwko trzem byłym funkcjonariuszom SB w sprawie tworzenia w 1983 r. „fałszywych dowodów w celu skierowania przeciwko ks. Popiełuszce ścigania o przestępstwo”. Do mieszkania przy ul. Chłodnej podrzucono wówczas m.in. „antypaństwowe” ulotki, naboje i materiał wybuchowy, co następnie 12 grudnia 1983 roku „ujawniono w wyniku oficjalnego przeszukania”.
Przez IPN pierwotnie zostali oskarżeni: Grzegorz P., Paweł N. i Waldemar O. To b. funkcjonariusze SB skazani jako sprawcy późniejszego zabójstwa księdza. Dwóch ze sprawców zabójstwa księdza zmieniło później nazwiska z lat 80. Obecny proces toczy się wobec dwóch z nich, gdyż Waldemar O. zmarł w zeszłym roku.
Grzegorz P. w piątek uchylił się od odpowiedzi na pytanie, czy przyznaje się do winy. Odmówił składania wyjaśnień i odpowiedzi na pytania na tym etapie procesu. Nie składał wyjaśnień także w śledztwie.
Paweł N. nie przyznał się w piątek do winy i również odmówił złożenia wyjaśnień przed sądem. W śledztwie – jak wynikało z wyjaśnień odczytanych przez sąd – mówił, że prowokacja nie miała na celu doprowadzenia do sprawy karnej wobec księdza, tylko miała „stanowić element szantażu” mający finalnie skłonić ks. Popiełuszkę do wyjazdu z kraju.
Ks. Popiełuszko na celowniku bezpieki
Ksiądz Jerzy Popiełuszko od samego początku jej powstania był związany z antykomunistyczną opozycją. W parafii pw. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu organizował msze za Ojczyznę, które były solą w oku komunistycznych władz.
Gdy gen. Wojciech Jaruzelski i jego poplecznicy wprowadzili w grudniu 1981 roku stan wojenny, Służba Bezpieczeństwa PRL rozpoczęła rozpracowywanie ks. Popiełuszki. Operacja miała kryptonim „Popiel”.
Szukano na niego haków i kompromitujących materiałów, by uderzyć w jego dobre imię i pozbawić autorytetu. Mimo to, bezpieka nie była w stanie wykryć niczego, co mogłoby zaszkodzić duchownemu.
Spreparowane przez SB dowody
Postanowiono więc te materiały spreparować. Jednocześnie ks. Popiełuszko był nieustannie wzywany na rozprawę ws. domniemanej „działalności antypaństwowej”. 12 grudnia 1983 roku stawił się na przesłuchanie. Sąd zdecydował o przeszukaniu kawalerki przy ul. Chłodnej na warszawskiej Woli, którą duchowny otrzymał od swojej ciotki, ale gdzie nie mieszkał.
Funkcjonariusze SB, którzy tam przybyli, „znaleźli” tajne skrytki, w których znajdowały się nielegalne ulotki, farba drukarska i czasopisma. To nie wszystko. Do mieszkania podrzucono też materiały wybuchowe, amunicję oraz granaty. „Przypadkowo” obok mieszkania przechodziła też ekipa telewizji państwowej, która nagrała akcję SB.
Ksiądz został aresztowany, jednak już po dniu wypuszczono go na wolność, po interwencji abpa Bronisława Dąbrowskiego, wówczas biskupa pomocniczego warszawskiego i sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski.
Kampania nienawiści i morderstwo
Komunistyczny reżim rozpoczął kampanię szkalowania dobrego imienia księdza, przewodniczył w tym niesławny rzecznik rządu Jerzy Urban. Ks. Popiełuszko wydał oświadczenie, w którym prostował wszystkie kłamstwa i manipulacje na jego temat. Ostatecznie sprawę przeciwko niemu umorzono w sierpniu 1984 roku.
Dwa miesiące później duchowny został porwany, zakatowany i zamordowany przez SB. W zbrodni tej brali udział ci sami funkcjonariusze, którzy wcześniej podrzucili do jego mieszkania spreparowane dowody jego „działalności antypaństwowej”. Ciało zamordowanego księdza wrzucono do Wisły.
Benedykt XVI w czerwcu 2010 roku uznał ks. Jerzego Popiełuszkę za błogosławionego, natomiast w 2014 roku Franciszek ustanowił go patronem Solidarności.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Źródła: i.pl, Polskie Radio, PAP