Zdecydowana większość ankietowanych Polaków (78 proc.) boi się kleszczy, a co czwarty z powodu strachu przed nimi rezygnuje z aktywności na świeżym powietrzu - to tylko niektóre wnioski z badania zrealizowanego w ramach kampanii. Aż połowa pytanych „dobrze” ocenia swoją wiedzę dotyczącą chorób przenoszonych przez kleszcze.
ZOBACZ TEŻ:
A jest ich wiele. - Najważniejsze są dwie: kleszczowe zapalenie mózgu i borelioza. Ta pierwsza zagraża życiu i zawsze wymaga hospitalizacji. W przypadku 80 proc. zachorowań na boreliozę mówimy o zapaleniach skóry, czyli rumieniu wędrującym, wówczas pacjent nie trafia do szpitala - wyjaśnia prof. Ernest Kuchar, kierownik kliniki pediatrii z oddziałem obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
ZOBACZ TEŻ:
Po 4 maja jest mało gości w Hotelu Europa w Starachowicach. ...
Jak uchronić się przed kleszczami i groźnymi chorobami? Sposobów jest kilka. - Należy unikać terenów, gdzie kleszczy jest dużo. Musimy pamiętać o odpowiednim ubraniu zasłaniającym skórę. Skuteczne mogą być środki odstraszające kleszcze. Bardzo skuteczne są szczepienia przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu - podsumowuje prof. Kuchar.
Organizatorami kampanii „Nie igraj z kleszczem” jest Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Fundacja Aby Żyć i Pfizer. Partnerem wspierającym jest Medicover.
30 marca przypada Dzień Świadomości KZM.