Spis treści
Na czym polegał nielegalny proceder?
- W oparciu o zebrany materiał dowodowy ustalono, że sprawcy kontaktowali się z adwokatami i w rozmowie z nimi oświadczali, że otrzymywali zlecenia zamieszczenia pozytywnych i negatywnych opinii na profilach pokrzywdzonych w sieci, co czynili w celu późniejszego wymuszania od pokrzywdzonych pieniędzy za usunięcie komentarzy nieprzychylnych dla pokrzywdzonych. Pokrzywdzeni adwokaci zostali w ten sposób doprowadzeni do niekorzystnego rozporządzenia własnym mieniem w łącznej kwocie ponad 41 tys. zł - tłumaczy Daniel Prokopowicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Kielcach.
Zarzuty dla czterech młodych osób
W toku śledztwa prokurator przedstawił 28-letniemu Pawłowi P. cztery zarzuty, tj. dwa dotyczące oszustw, jeden wymuszenia rozbójniczego (wszystkie popełnione w warunkach recydywy) oraz nielegalnego posiadania narkotyków. Na wniosek prokuratora został on tymczasowo aresztowany. Natomiast Kacprowi P. (lat 28) i Katarzynie K. (lat 26) prokurator przedstawił zarzut prania brudnych pieniędzy, zaś Izabeli Sz. (lat 24) zarzut pomocnictwa do oszustwa.
Oskarżonym grozi nawet 15 lat więzienia
W dniu 27 listopada 2024 r. w sprawie tej prokurator skierował akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Kielcach. Oskarżonym, za poszczególne zarzucane im czyny, grożą kary do nawet 15 lat pozbawienia wolności.