Spis treści
Zmiany w zarządzie całej spółki
29 marca 2024 roku odbyło się Walne Zgromadzenie Polskich Kolei Państwowych S.A., które podjęło decyzję o gruntownej restrukturyzacji zarządu spółki. Zmiany dotknęły cały skład zarządu PKP S.A., w wyniku czego odwołani zostali dotychczasowi prezes zarządu, Krzysztof Mamiński, oraz członkowie zarządu: Andrzej Olszewski, Krzysztof Golubiewski, Rafał Zgorzelski i Ireneusz Maślany. Jednocześnie do nowego składu zarządu dołączyli: Alan Beroud, obejmując stanowisko prezesa zarządu, oraz Paweł Lisiewicz, Dariusz Grajda i Andrzej Bułczyński, którzy zostali powołani na funkcje członków zarządu.
Kim jest nowy prezes PKP?
Alan Beroud to doświadczony menedżer, który ma za sobą wiele lat pracy, zwłaszcza w branży kolejowej. Wcześniej pełnił funkcję prezesa zarządu Szybkiej Kolei Miejskiej, gdzie z powodzeniem kierował realizacją kluczowych projektów inwestycyjnych. Jego osiągnięcia obejmują zwiększenie floty pojazdów o 21 nowych jednostek o łącznej wartości 668 mln zł, co przyczyniło się do wzrostu efektywności energetycznej oraz zmniejszenia zużycia energii trakcyjnej. Wprowadził także innowacyjne programy szkoleniowe dla pracowników, co znacząco przyczyniło się do rozwoju spółki. Ponadto Beroud ma bogate doświadczenie w zarządzaniu projektami o znaczeniu strategicznym dla kraju, takimi jak budowa terminala LNG czy kopalnie ropy naftowej i gazu ziemnego. Jego wykształcenie obejmuje prawo na Uniwersytecie Warszawskim, energetykę na Politechnice Śląskiej, doktorat w Instytucie Bezpieczeństwa i Informatyki Uniwersytetu IKEN w Krakowie, a także tytuły EMBA dla sektora energetycznego oraz Master’s Certificate na The George Washington University.
Nowy wiceprezes i jego osiągnięcia
Nowy wiceprezes Andrzej Bułczyński jest związany od 16 lat z zarządcą infrastruktury kolejowej PKP PLK. We współpracy z PKP S.A. doprowadził do zrealizowania kluczowych inwestycji dotyczących przebudowy stacji i dworców w Gliwicach, Bydgoszczy i Szczecinie, a w ostatnich latach był odpowiedzialny za przygotowanie i wdrożenie Programu Kolej + oraz nadzorowanie Programu Przystankowego i Krajowego Planu Odbudowy w zakresie dotyczącym infrastruktury kolejowej.
Dariusz Grajda i Paweł Lisiewicz
Dariusz Grajda jest od 2005 r. związany z samorządowym przewoźnikiem Koleje Mazowieckie, gdzie ostatnio był członkiem zarządu. Od 2016 r. prezes Związku Samorządowych Przewoźników Kolejowych.
Paweł Lisiewicz był członkiem zarządu ds. rozwoju w Szybkiej Kolei Miejskiej, wcześniej pracował m.in. w ministerstwie skarbu, kierował Gabinetem Prezydenta RP, z ramienia MSP zasiadał w radach nadzorczych.
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 marca 2024 r. nadzór właścicielski nad Polskimi Kolejami Państwowymi S.A. sprawuje Minister Infrastruktury.
Polskie Koleje Państwowe S.A. są spółką dominującą w Grupie PKP. To jeden z największych w Polsce zarządców nieruchomości – gruntów, budynków, budowli i lokali mieszkalnych. Majątek PKP S.A. stanowią zarówno obiekty pełniące funkcje związane z obsługą transportu kolejowego, jak i nieruchomości o innym charakterze. PKP są właścicielem około 90 proc. czynnych dworców kolejowych.
W skład Grupy PKP wchodzą takie spółki jak przewoźnicy PKP Cargo, PKP LHS, PKP Intercity, SKM w Trójmieście, PKP Informatyka czy PKP TELKOL.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Źródło: pkp.pl /PAP