Przewidywania się sprawdziły. W szkołach średnich więcej miejsc niż kandydatów. Nauczyciele muszą się obawiać?

Magdalena Ignaciuk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych trwa. Uczniowie z niektórych województw wiedzą już, czy są zakwalifikowani do szkoły. W tym roku krakowskie szkoły ponadpodstawowe przygotowały 9,5 tys. miejsc, a otrzymały 7 tys. podań. Oznacza to 2,5 tys. wolnych miejsc, ale liczba ta – jak zastrzegł wicedyrektor wydziału edukacji urzędu miasta Dariusz Domajewski – nie oznacza pustych sal lekcyjnych ani zwolnień nauczycieli.

Spis treści

Wyniki rekrutacji w Krakowie

To liczby odnoszące się do placówek samorządowych. W czwartek krakowskie szkoły ponadpodstawowe ogłosiły wyniki rekrutacji. Tak jak w latach ubiegłych największym zainteresowaniem cieszyły się licea ogólnokształcące, następnie technika, a najmniejszym szkoły branżowe. Prawie wszyscy (bez ok. 300 osób) zakwalifikowali się do którejś ze szkół i niemal każdy mógł dostać się do liceum ogólnokształcącego, ale już niekoniecznie do tego wymarzonego.

Chętnych do szkół średnich mniej niż miejsc? Taka sytuacja wydarzyła się w Krakowie.
Chętnych do szkół średnich mniej niż miejsc? Taka sytuacja wydarzyła się w Krakowie. Wojciech Wojtkielewicz

– 9,5 tys. miejsc w szkołach to miejsca przewidziane, a nie już gotowe. Edukacja tylu uczniów byłaby możliwa. To, że podań jest mniej niż ta liczba, nie oznacza zamykania szkół czy klas ani zwolnień nauczycieli – powiedział wicedyrektor Wydziału Edukacji UMK Dariusz Domajewski.

Jak dodał, w ubiegłym roku ponad połowa krakowskich nauczycieli pracowała w wymiarze większym niż pełny etat.

– Jeżeli w tym roku stracą dwie, trzy czy cztery godziny, to myślę, że będzie dla nich jedynie szansa na odpoczynek. Nie ma planów żadnych zwolnień – zaznaczył wicedyrektor.

Przeczytaj też: Łatwy arkusz – kiepski wynik. Dlaczego matura z polskiego wypadła tak słabo? „Zdający traktują język polski po macoszemu”

Mała liczba kandydatów

Do szkół podania złożyło 7 tys. uczniów, co oznacza 2,5 tys. miejsc, które się nie zapełnią. – To ekstremalnie dużo wolnych miejsc – przyznał wicedyrektor Wydziału Edukacji UMK.

Jak wyjaśnił, liczby te nie są efektem niżu demograficznego, ale „reformy sześciolatkowej”.

– Przez dwa lata do szkół (ponadpodstawowych) szło półtora rocznika, a teraz część rocznika obecnego już w nich jest – zauważył Domajewski zwracając uwagę, że niektóre klasy tworzone były dodatkowo właśnie dla uczniów „reformy sześciolatkowej”.

Dla porównania rok temu krakowskie szkoły ponadpodstawowe przygotowały prawie 11,5 tys. miejsc, a podań otrzymały ponad 12 tys.

Wicedyrektor ocenił, że w przypadku rekrutacji do szkół ponadpodstawowych liczba miejsc i liczba podań ma drugorzędne znaczenie, ponieważ – jak uzasadnił – jest to rekrutacja konkurencyjna, czyli to wyniki, osiągnięcia uczniów decydują o przyjęciu do szkoły.

W czerwcu tylko w Krakowie szkoły podstawowe samorządowe ukończyło prawie 4,3 tys. uczniów, a niesamorządowe – ponad 1,1 tys.

Miasto Kraków i powiat krakowski wspólnie z czterema powiatami: olkuskim, oświęcimskim, proszowickim i wadowickim używa jednego systemu rekrutacyjnego. Dzięki niemu uczniowie z tych powiatów mogą składać podania bez wyjeżdżania do innego miasta, np. uczeń z Oświęcimia mógł ubiegać się o miejsce w szkole w Wadowicach lub Krakowie bez wychodzenia z domu.

Niż demograficzny zdaniem Dariusza Domajewskiego wyraźnie widać w przedszkolach samorządowych. Po zakończeniu rekrutacji na rok 2024/2025 wolnych pozostało prawie 1 tys. wolnych miejsc.

Jeżeli chodzi o szkoły podstawowe, to liczba miejsc w nich i liczba zapisów jest mniej więcej stała – jest to przeważnie o 300 więcej lub o 300 mniej zapisów w ostatnich latach.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl