Uczniowie z Ukrainy w polskich szkołach. Podano liczbę. Jest ich najwięcej od wybuchu wojny

Lidia Lemaniak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W październiku 2024 roku w Systemie Informacji Oświatowej zarejestrowanych było 195,3 tys. uchodźców z Ukrainy. Oznacza to, że po wprowadzeniu obowiązku szkolnego dla uczniów ukraińskich, liczba uczniów w polskich szkołach wzrosła o ponad 18 tys.

Spis treści

Raport o uczniach z Ukrainy w polskich szkołach

Raport z analizy danych (stan na październik 2024 roku) pt. „Uczniowie z Ukrainy z doświadczeniem uchodźstwa w polskich szkołach” przygotowało Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO) we współpracy z UNICEF. Wnioski zaprezentowano podczas środowej konferencji w Warszawie.

Prezes CEO Jędrzej Witkowski zwrócił uwagę na powszechność różnorodności kulturowej i narodowościowej. Zaznaczył, że uczniowie uchodźczy z Ukrainy są w 58 proc. polskich szkół (prawie 12,5 tys. placówek).

– W co czwartej klasie mamy przynajmniej jednego ucznia lub uczennicę z doświadczeniem uchodźstwa z Ukrainy w 70 tys. oddziałów klasowych – dodał.

Tłumaczył, że w praktyce oznacza to, że co czwarte dziecko w systemie - czyli 1 mln 200 tys. dzieci - na co dzień w intensywny sposób doświadcza wielogodzinnego kontaktu z różnorodnością.

– Prawie 60 proc., czyli mniej więcej 3 mln dzieciaków, doświadcza kontaktu z różnorodnością incydentalnie, poprzez kontakt z rówieśnikami innej narodowości w szkole – zauważył.

Zaznaczył, że świadczy to o potrzebie mądrego zarządzania różnorodnością polskiej szkoły. Potrzeba ta – jak podkreślił – jest „paląca, szczególnie teraz, gdy zmieniają się nastroje społeczne”.

– Także na początku kampanii wyborczej, gdy - wszystko na to wskazuje - ten temat także będzie się pojawiał, a to oznacza, że każda trudność będzie eskalowała do napięcia czy konfliktu – dodał.

W raporcie wykorzystano dane z resortów: cyfryzacji i edukacji – Systemu Informacji Oświatowej (SIO) oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Ilu uczniów z Ukrainy uczy się w polskich szkołach?

CEO zwróciło uwagę, że w polskich szkołach uczy się obecnie około 203 tys. uczniów z Ukrainy, czyli 152 tys. osób, które uciekły przed wojną i 51 tys. migrantów przybyłych do Polski przed lutym 2022 r. Dodało, że uczniowie ci stanowią 4 proc. dzieci w polskich szkołach, choć w niektórych miejscach ich obecność jest prawie dwukrotnie większa (np. we Wrocławiu - 7,8 proc.).

Zgodnie z danymi, w październiku 2024 roku w SIO zarejestrowanych było 195,3 tys. uchodźców z Ukrainy uczęszczających do różnego rodzaju szkół i przedszkoli.

To największa liczba uczniów – uchodźców w polskim systemie edukacji od czasu eskalacji wojny na Ukrainie w lutym 2022 roku – tłumaczono.

Dodało, że z tej grupy na początku roku szkolnego 2024/25 - 152, 3 tys. - stanowiły dzieci i młodzież w wieku szkolnym.

– Po wprowadzeniu obowiązku szkolnego (...) liczba uczniów-uchodźców z Ukrainy wzrosła o 13,5 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem szkolnym (kwiecień 2024 roku) – czytamy.

Według stanu na październik 2024 roku dzieci i młodzież w wieku szkolnym z Ukrainy stanowią 78 proc. wszystkich uczniów-uchodźców z Ukrainy w polskim systemie edukacji.

Autorki publikacji zwróciły uwagę, że wprowadzenie obowiązku szkolnego spowodowało wzrost liczby uczniów w polskich szkołach o ponad 18 tys. - znacznie mniejszy niż prognozowany m.in. przez MEN. Dodały, że wzrost jest większy w szkołach średnich (ponad 11 tys.) niż w szkołach podstawowych (niecałe 7 tys.).

800 plus - tylu Ukraińców pobiera świadczenie

Zauważyły też, że w bazie PESEL UKR znajduje się ok. 309 tys. dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Według danych SIO, liczba dzieci chodząca do polskich szkół wynosi 152 tys., a zgodnie z danymi ZUS, na 151 tys. dzieci w wieku szkolnym pobierany jest program 800 plus. "

– Można więc założyć, że już teraz dzieci z Ukrainy, na które pobierane jest 800 plus uczą się w polskiej szkole, mimo że powiązanie wypłat tego świadczenia z obecnością w polskiej szkole w praktyce zacznie obowiązywać dopiero w czerwcu 2025 roku – dodało CEO.

Wskazało, że w kwietniu 2024 roku świadczenie „800 plus” było pobierane na ok. 146 tys. dzieci w wieku szkolnym (7-17 lat), gdy do szkół uczęszczało ok. 134 tys. uczniów-uchodźców z Ukrainy - czyli ok. 12 tys. mniej uczniów było zapisanych do szkoły niż otrzymywało zasiłek 800 plus.

Z kolei w październiku 2024 roku świadczenie to było pobierane na ok. 151 tys. uczniów-uchodźców z Ukrainy w wieku szkolnym (7-17 lat), czyli na ok. 5 tys. więcej niż w kwietniu.

– Jest jednak mało prawdopodobne, aby istniała duża grupa dzieci przebywających w Polsce, których rodzice nie złożyli wniosku o świadczenie 800 plus, dlatego przyjmuje się, że dane z systemu ZUS najdokładniej odzwierciedlają liczbę dzieci z Ukrainy mieszkających w Polsce – czytamy.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl