
Film „Psy” w reżyserii Władysława Pasikowskiego wszedł na ekrany kin 20 listopada 1992 roku. Osią fabularną filmu jest konfrontacja dawnych przyjaciół, dwóch dawnych funkcjonariuszy SB Fraza Maurera i Olgierda "Olo" Żwirskiego. Film przedstawia życie funkcjonariuszy tych służb, którzy muszą odnaleźć się w nowej rzeczywistości.
"Psy" kończą 31 lat. Jaka jest fabuła?
Akcja filmu toczy się w 1990 roku. Franz staje przed komisją weryfikacyjną. Nocami wraz z kolegami pali teczki na wysypisku. Nakrywa ich policjant Waldemar Morawiec „Nowy”. Początkowo wrogi w stosunku do niego Franz, zaprzyjaźnia się z nim i razem organizują akcję pod hotelem. Mają rozpracować szajkę przemytników samochodów. Akcja nie toczy się dobrze, gdyż do akcji wkracza, były major SB Gross, grany przez Janusza Gajosa. Zabija on trzech ludzi Franza, a jednego ciężko rani.
Rozwiąż nasz QUIZ w filmu "Psy" - kliknij w ten link
Gross nakłania Ola do współpracy z nim i zleca mu zrobienie porządku z chemikiem oraz braćmi Słaby, handlarzami narkotykami. Franz i Olo zakochują się też w młodej Angeli, którą Franz wyciąga z domu dziecka. Narastające konflikty powodują rozbrat przyjaciół i ostatecznie prowadzą do ich konfrontacji.
W filmie zagrała śmietanka aktorów polskich. W filmie wystąpili: Bogusław Linda (Franz), Cezary Pazura (Nowy), Marek Kondrat (Olo), Jan Machulski (major Walenda), Edward Linde Lubaszenko (kapitan Stopczyk), Janusz Gajos (Gross), czy Aleksander Bednarz (major Bień). W rolę Angeli wcieliła się Agnieszka Jaskółka. W filmie grają też: Artur Żmijewski, Marek Frąckowiak, Tadeusz Huk, Maciej Kozłowski, Olaf Lubaszenko, Zbigniew Zapasiewicz czy Tomasz Dedek.
Film stał się wielkim przebojem, gromadząc w kinach aż około 400 tysięcy widzów, zawarte w nim dialogi na stałe do potocznego języka polskiego. Film „Psy” zebrał pięć statuetek na 17. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, w tym za reżyserię, najlepszą rolę męską i muzykę.
Po wejściu filmu na ekrany kin wśród krytyków, polityków i publicystów rozgorzała dyskusja na temat sposobu przedstawienia funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa jako głównych bohaterów gromadzących sympatię widza. Krytykowana była jedna ze scen z pijanym SB-kiem. Głos zabrał nestor polskiej kinematografii Andrzej Wajda. Przyznawał Pasikowskiemu rację w sposobie opowiadania. Mówił o młodym (wówczas) reżyserze, że ten znalazł wspólny język w widownią, a Wajda go stracił.
W 1994 ukazała się kontynuacja „Psy 2. Ostatnia Krew”, a w 2020 roku „Psy 3. W imię zasad”.
Źródło: Filmweb
rs