Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim w Tomaszowie Mazowieckim. Polacy na czwartym miejscu w sprincie drużynowym

Łukasz Konstanty
Damian Żurek i jego koledzy z drużyny sprinterskiej zajęli czwarte miejsce podczas zawodów PŚ w łyżwiarstwie szybkim w Tomaszowie Mazowieckim. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Biało-Czerwoni startujący w składzie Marek Kania, Piotr Michalski i Damian Żurek zajęli czwarte miejsce w drużynowej rywalizacji sprinterskiej podczas odbywających się w Tomaszowie Mazowieckim ostatnich w sezonie 2022-23 zawodów Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim.

Polacy do sklasyfikowanych na trzecim miejscu Holendrów stracili 1,01 s. Zwyciężyli Kanadyjczycy, przed Norwegami.

Wynik uzyskany podczas piątkowego startu sprawił, iż w końcowej klasyfikacji generalnej nasza ekipa zajęła czwartą lokatę, miejsce na podium przegrywając o zaledwie trzy punkty. Triumfowali Holendrzy, przed Kanadyjczykami.

Dwa rekordy toru w Tomaszowie Mazowieckim

W piątkowych wyścigach indywidualnych nasi panczeniści plasowali się na odległych pozycjach. W zmaganiach na dystansie 500 metrów 15. lokatę zajęła Karolina Bosiek. Zwyciężyła Austriaczka Vanessa Herzog przed Koreanką Min-Sun Kim, która wygrała klasyfikację generalną obejmującą sześć konkursów.

Wśród zawodniczek startujących na 3 000 metrów jedenaste miejsce zajęła Magdalena Czyszczoń. Najlepsza okazała się Norweżka Ragne Wiklund, która czasem 4:02,79 ustanowiła nowy rekord toru. Wspomniana łyżwiarka w sezonie 2022-23 aż czterokrotnie wygrywała zawody na tym dystansie i łącznie z ogromną przewagą (91 punktów) wygrała klasyfikację łączną.

Rekord toru, tyle że na dystansie 1500 metrów ustanowił także Amerykanin Jordan Stolz (1:45,44). W końcowej klasyfikacji generalnej wygrał Holender Kjeld Nuis (drugi w piątek), któremu w sukcesie nie przeszkodził nawet fakt, iż wystartował jedynie w pięciu (z sześciu) zawodach odbywających się w ramach Pucharu Świata

W sobotę drugi dzień zmagań w PŚ w łyżwiarstwie szybkim

W sobotę panczeniści ponownie będą walczyć o punkty Pucharu Świata. Tego dnia w Tomaszowie Mazowieckim panie ścigać się będą na dystansie 1500 metrów, z kolei panowie rywalizować będą na 500 i 5000 metrów. Odbędzie się także drużynowa rywalizacja sprinterek.

Transmisję z sobotniej części zmagań Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim w Tomaszowie Mazowieckim przeprowadzi Polsat Sport News. Początek o godzinie 10:15.

Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim w Tomaszowie Mazowieckim

500 m kobiet
1. Vanessa Herzog (Austria) - 37,96
2. Min-Sun Kim (Korea Płd.) - 38,08