"Punkt zwrotny" w Niemczech. Tak chcą walczyć z antysemityzmem

Anna Piotrowska
Opracowanie:
Niemcy: W trzecim kwartale 2023 roku policja odnotowała 540 przestępstw o charakterze antysemickim.
Niemcy: W trzecim kwartale 2023 roku policja odnotowała 540 przestępstw o charakterze antysemickim. PAP/EPA/CLEMENS BILAN
Unia CDU/CSU wezwała do zaostrzenia kar za przestępstwa o charakterze antysemickim. W czwartek Bundestag ma zająć się wnioskiem w tej sprawie – poinformował portal "Tagesschau". Za podżeganie do nienawiści wobec Izraela chadecy domagają się co najmniej pół roku więzienia oraz odbierania paszportów osobom z podwójnym obywatelstwem. Zagrożony więzieniem miałby być także udział w demonstracjach.

Niemcy: Chadecy chcą zaostrzenia kar za przestępstwa o charakterze antysemickim

– Każdy, kto podżega do nienawiści wobec Izraela, powinien być ukarany co najmniej sześcioma miesiącami więzienia – stwierdził rzecznik ds. polityki prawnej grupy parlamentarnej Unii Guenter Krings.

Jego zdaniem, antysemityzm jako szczególny przypadek nawoływania do nienawiści powinien zostać ujęty w kodeksie karnym.

Ponadto osoba posiadająca podwójne obywatelstwo (niemieckie i inne) powinna utracić niemiecki paszport, jeżeli "w związku z wyrokiem skazującym stwierdzono postawy antysemickie" – wynika z propozycji parlamentarzystów Unii.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

"Punkt zwrotny" w niemieckiej demokracji

– Wydaje się, że punkt zwrotny w naszej demokracji został osiągnięty, gdy w trzecim kwartale 2023 roku policja odnotowała 540 przestępstw o charakterze antysemickim - czyli znacznie więcej, niż w poprzednich kwartałach, a uczestnicy demonstracji odbywających się na terenie Niemiec wzywają do utworzenia tutaj kalifatu – stwierdził Krings.

Jak dodał, karane powinno być także uczestnictwo w takich demonstracjach.

Co zrobi Bundestag? W czwartek głosowanie

Propozycja frakcji Unii zostanie poddana pod głosowanie w trakcie czwartkowej sesji Bundestagu. – Niegodnych przejawów radości z powodu śmierci Żydów nie możemy tolerować, musi to pociągać za sobą wszelkie możliwe konsekwencje w państwie konstytucyjnym – stwierdzili parlamentarzyści Unii.

– Antysemityzm należy zwalczać niezależnie od tego, z której strony pochodzi. Czy to z lewicy, czy z prawicy, od muzułmanów czy od chrześcijan. Nie chcę uogólniać – stwierdził lider SPD Lars Klingbeil.

W jego ocenie, "skrajna prawica próbuje w perfidny sposób wzbudzić obecnie nastroje przeciwko muzułmanom".

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl