Putin wysuwa kolejne roszczenia terytorialne. Ukraina już mu nie wystarcza. Teraz sięga po terytoria arktyczne

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Władze na Kremlu postanowiły rozszerzyć terytorium Federacji Rosyjskiej w nowym kierunku
Władze na Kremlu postanowiły rozszerzyć terytorium Federacji Rosyjskiej w nowym kierunku PAP/EPA/MIKHAEL KLIMENTYEV / KREMLIN / POOL
Ukraina to za mało dla Władimira Putina? Rosyjski dyktator wysuwa kolejne roszczenia terytorialne. Tym razem chodzi o rozszerzenie zewnętrznych granic szelfu kontynentalnego na Oceanie Arktycznym. Putin rozmawiał o tym z najwyższymi urzędnikami.

Roszczenia terytorialne Rosji. Co planuje Putin?

"Ukraina to za mało" – pisze agencja informacyjna UNIAN, wskazując, że władze na Kremlu postanowiły rozszerzyć terytorium Federacji Rosyjskiej w nowym kierunku.

Ukraińska agencja odnosi się w ten sposób do piątkowego spotkania Władimira Putina z członkami Rady Bezpieczeństwa. Oprócz rosyjskiego prezydenta uczestniczyli w nim m.in. minister obrony Siergiej Szojgu, szef wywiadu zagranicznego Siergiej Naryszkin i sekretarz Rady Bezpieczeństwa Nikołaj Patruszew.

– Koleżanki i Koledzy, dzisiaj mamy kilka ważnych spraw do omówienia, dotyczących zarówno agendy wewnętrznej, jak i kwestii zewnętrznej granicy szelfu kontynentalnego Federacji Rosyjskiej na Oceanie Arktycznym – powiedział otwierając posiedzenie Putin.

UNIAN zwraca uwagę, że to jedyna wypowiedź rosyjskiego prezydenta z tego spotkania, która znalazła się w oficjalnym komunikacie Kremla. To zaś wskazuje, że spotkanie miało charakter zamknięty.

"Sąsiedzi Rosji coraz bardziej zaniepokojeni"

O piątkowym spotkaniu Putina z najwyższymi rangą urzędnikami pisze również Reuters. Jak zauważa agencja, chodzi o próby aneksji przez Moskwę części szelfu kontynentalnego na Oceanie Arktycznym, gdzie znajdują się bogate złoża ropy i gazu.

"Arktyczni sąsiedzi Rosji są coraz bardziej zaniepokojeni ambicjami Moskwy w tym strategicznie ważnym regionie, odkąd w lutym ubiegłego roku wysłała na Ukrainę dziesiątki tysięcy żołnierzy" – czytamy.

Starania o uzyskanie zgody Organizacji Narodów Zjednoczonych na przywłaszczenie tych terytoriów Rosja wysuwała już w 2021 roku. Wtedy jednak podobne żądania wysunęły Kanada, Norwegia i Dania. Od tamtej pory, pisze UNIAN, Rosja zaczęła coraz częściej przeprowadzać w tym regionie ćwiczenia wojskowe i rozbudowywać tam swoją infrastrukturę wojskową.

unian.net, reuters.com

od 16 lat

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl