Chociaż historycznie kolędy były pieśniami noworocznymi, w dzisiejszych czasach zostały przyjęte jako pieśni zwiastujące Boże Narodzenie. Utwory przeważnie w konwencji religijnej ogłaszają nam narodziny Chrystusa i opowiadają o wydarzeniach, dobrze znanych w naszej kulturze z Biblii.
JAK DOBRZE ZNASZ KOLĘDY? ROZWIĄŻ NASZ QUIZ I DOKOŃCZ BRAKUJĄCY TEKST KOLĘD
Kolędy mogą być śpiewane w kościołach podczas nabożeństw bożonarodzeniowych, a także w domach podczas spotkań rodzinnych i przyjacielskich w okresie świątecznym. Wiele kolęd stało się klasykami, przekazywanymi z pokolenia na pokolenie, co czyni je ważnym elementem dziedzictwa kulturowego.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Kościół katolicki dokładnie określa daty, kiedy powinny być śpiewane kolędy. Aktualna liturgia wskazuje, że kolędy śpiewa się od mszy w nocy z 24 na 25 grudnia, czyli mszy pasterskiej, tak zwanej pasterki, do pierwszej niedzieli wypadającej po 6 stycznia.
Wiele krajów i tradycji posiada jednak swoje odstępstwa od tego nakazu. Dla przykładu, w Polsce śpiewanie kolęd jest dozwolone do 2 lutego, czyli prawie miesiąc dłużej.
Wśród najpopularniejszych polskich kolęd możemy natomiast wymienić takie kolędy jak: "Cicha noc", "Lulajże Jezuniu", "Bóg się rodzi" czy "Przybieżeli do Betlejem".
Rozwiąż quiz - uzupełnij tekst kolęd
Kolędy towarzyszą nam nie tylko w samo święto Bożego Narodzenia, ale również wiele dni po nim. Słuchamy ich przy rodzinnych spotkaniach, towarzyszą nam podczas oglądania telewizji, a czasem sami zaczynamy śpiewać, nawet dla zwykłego podtrzymania tradycji.
Sprawdź, jak dobrze znasz polskie kolędy i rozwiąż nasz quiz! Uzupełnij tekst w najpopularniejszych polskich świątecznych utworach!