Rada Mediów Narodowych apeluje do zrzeszonych organizacji o monitorowanie sytuacji w mediach publicznych

Piotr Kobyliński
Opracowanie:
Rada Mediów Narodowych apeluje do związków zawodowych o monitorowanie sytuacji w mediach publicznych
Rada Mediów Narodowych apeluje do związków zawodowych o monitorowanie sytuacji w mediach publicznych Fot: Adam Jankowski / Polska Press
Rada Mediów Narodowych wystosowała apel do organizacji zrzeszonych w ogólnopolskich centralach związkowych o monitorowanie sytuacji w spółkach mediów publicznych. Rada podkreśla też potrzebę udzielenia pracownikom tych mediów wszelkiej niezbędnej pomocy w celu zapobieżenia łamania Kodeksu Pracy oraz innych ustaw prawa pracy.

Joanna Lichocka, członkini Rady Mediów Narodowych, przekazała Polskiej Agencji Prasowej, że podczas piątkowego posiedzenia RMN przyjęto uchwałę dotyczącą wystosowania apelu do organizacji skupionych w ogólnopolskich centralach związkowych.

W apelu Rada zwróciła się "o monitorowanie sytuacji w spółkach mediów publicznych oraz o udzielenie ich pracownikom wszelkiej niezbędnej pomocy w celu zapobieżenia łamania Kodeksu Pracy oraz innych ustaw szeroko rozumianego prawa pracy".

TVP, Polskie Radio i PAP w stanie likwidacji

W apelu przypomniano, że 27 grudnia minister kultury wystosował komunikat o postawieniu w stan likwidacji Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. W ocenie RMN "działanie ministra jest w oczywisty sposób niezgodne z ustawą o radiofonii i telewizji oraz ustawą o Polskiej Agencji Prasowej, które przewidują istnienie takich podmiotów".

"Ich likwidacja powinna zatem zostać poprzedzona zmianą tychże ustaw" – czytamy.

Pozorny charakter likwidacji mediów

W ocenie Rady "treść wystosowanego przez ministra komunikatu oraz wypowiedzi osób będących jego nominatami w spółkach mediów publicznych prowadzą do wniosku, że likwidacja będzie miała charakter pozorny. Istnieje jednak ryzyko, że zostanie ona wykorzystana jako pretekst do rozwiązywania umów o pracę z tymi osobami, których stosunki pracy podlegają szczególnej ochronie na podstawie przepisów Kodeksu Pracy oraz innych ustaw".

Zwrócono uwagę, że "dotyczy to w szczególności pracownic w okresie ciąży, okresie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, a także osób podlegających ochronie przeciwemerytalnej oraz niektórych członków zakładowych organizacji związkowych".

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

ag

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl