Joanna Lichocka, członkini Rady Mediów Narodowych, przekazała Polskiej Agencji Prasowej, że podczas piątkowego posiedzenia RMN przyjęto uchwałę dotyczącą wystosowania apelu do organizacji skupionych w ogólnopolskich centralach związkowych.
W apelu Rada zwróciła się "o monitorowanie sytuacji w spółkach mediów publicznych oraz o udzielenie ich pracownikom wszelkiej niezbędnej pomocy w celu zapobieżenia łamania Kodeksu Pracy oraz innych ustaw szeroko rozumianego prawa pracy".
TVP, Polskie Radio i PAP w stanie likwidacji
W apelu przypomniano, że 27 grudnia minister kultury wystosował komunikat o postawieniu w stan likwidacji Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. W ocenie RMN "działanie ministra jest w oczywisty sposób niezgodne z ustawą o radiofonii i telewizji oraz ustawą o Polskiej Agencji Prasowej, które przewidują istnienie takich podmiotów".
"Ich likwidacja powinna zatem zostać poprzedzona zmianą tychże ustaw" – czytamy.
Pozorny charakter likwidacji mediów
W ocenie Rady "treść wystosowanego przez ministra komunikatu oraz wypowiedzi osób będących jego nominatami w spółkach mediów publicznych prowadzą do wniosku, że likwidacja będzie miała charakter pozorny. Istnieje jednak ryzyko, że zostanie ona wykorzystana jako pretekst do rozwiązywania umów o pracę z tymi osobami, których stosunki pracy podlegają szczególnej ochronie na podstawie przepisów Kodeksu Pracy oraz innych ustaw".
Zwrócono uwagę, że "dotyczy to w szczególności pracownic w okresie ciąży, okresie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, a także osób podlegających ochronie przeciwemerytalnej oraz niektórych członków zakładowych organizacji związkowych".
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl
ag
Źródło:
